Americká vláda a Svetová banka posielajú Ukrajine pomoc 1,7 miliardy dolárov, na platy zdravotníkov a iné služby

Rusko, Ukrajina, vojna, útok, utečenci
Starší pacienti na nosidlách čakajú na nástup do zdravotníckeho evakuačného vlaku. Foto: SITA/AP

Americká vláda a Svetová banka poskytujú Ukrajine ďalšiu pomoc v sume 1,7 miliardy dolárov. Pomoc je určená na platy zdravotníkov a poskytovanie iných základných služieb.

Zmiernenie akútneho rozpočtového deficitu Ukrajiny

Peniaze prichádzajúce z Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (USAID), z amerického ministerstva financií a Svetovej banky majú zmierniť akútny rozpočtový deficit Ukrajiny spôsobený „brutálnou agresívnou vojnou“ ruského prezidenta Vladimira Putina, uviedla v utorok USAID vo vyhlásení.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinský minister zdravotníctva Viktor Ľaško konštatoval, že uhrádzanie platov zdravotníkom sa stáva každý mesiac náročnejším „pre obrovské bremeno vojny„.

Pomoc na poskytnutie základných služieb

Suma 1,7 miliardy dolárov nie je len ďalšou finančnou podporou. Je to investícia, ktorá nás približuje k víťazstvu,“ dodal vo vyhlásení minister.

Táto podpora pomôže ukrajinskej demokratickej vláde poskytovať základné služby ľudu Ukrajiny,“ vyjadrila sa americká ministerka financií Janet Yellenová. Šéfka rezortu financií USA dodala, že peniaze „sa dostanú k tým, ktorí ich potrebujú najviac na frontových líniách Putinovej brutálnej a ilegálnej vojny„.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Janet YellenováVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Svetová banka