Američanka Armstrongová dosiahla zlatý olympijský hetrik

Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 - šiesty deň

RIO DE JANEIRO 10. augusta (WebNoviny.sk) – Američanka Kristin Armstrongová v stredajších pretekoch v Riu de Janeiro zavŕšila zlatý olympijský hetrik v cyklistickej časovke žien. V náročných podmienkach vo vetre a na mokrej ceste dosiahla na necelých 30 kilometroch trate čas 44:26,4 min, ktorým o 5,5 s prekonala striebornú Rusku Oľgu Zabelinskú a o 11,4 s tretiu v poradí, Annu van der Breggenovú z Holandska, víťazku nedeľňajších pretekov s hromadným štartom.

OH 2016

Cyklistická veteránka Armstrongová si dala pekný darček k 43. narodeninám, ktoré oslávi vo štvrtok 11. augusta. Stala sa iba druhou športovkyňou z USA, ktorá na olympijských hrách zvíťazila trikrát v tej istej disciplíne. Tou prvou je rýchlokorčuliarka Bonnie Blairová, ktorá brala zlato na 500 m v rokoch 1988, 1992 a 1994.

Tri zlaté medaily z cyklistických súťaží na ceste spod piatich kruhov má aj legendárna Holanďanka Leontien van Moorselová, v Sydney 2000 získala zlaté double z časovky a pretekov s hromadným štartom a o štyri roky neskôr v Aténach pridala ešte jeden triumf v časovke.

Obrazom: Letná olympiáda Rio de Janeiro 2016 – šiesty deň

„Toto bol z mojej strany veľký risk, nedokážem slovami opísať, aká som šťastná. Dvakrát som bola zlatá a aký som mala dôvod skúšať to ešte raz? Dala som si najlepšiu odpoveď na túto otázku, aká len bola možná. Dnešný pelotón je veľmi vyrovnaný a aj tieto preteky boli také. Intenzívne som myslela na krajanku Maru Abbottovú a jej smolné štvrté miesto z pretekov s hromadným štartom. Vravela som si, že musím to dnes dať najmä pre ňu. Na posledných 5 km som odovzdala maximum. Počúvať národnú hymnu na stupňoch pre víťazky je moja najobľúbenejšia časť olympijských hier,“ uviedla Kristin Armstrongová podľa oficiálneho informačného systému OH 2016.

Víťazná Američanka bola na druhom medzičase ešte za Ruskou Oľgou Zabelinskou. Potom však vystupňovala tempo a v závere ju predstihla. Dopingová hriešnica Zabelinská sa vrátila do súťažného diania vlani po odpykaní 18-mesačného trestu a zdalo sa, že si dôjde po olympijské zlato. Tridsaťšesťročnej Ruske, dvakrát bronzovej z Londýna 2012, napokon ušlo víťazstvo o 5,5 s. Dcéra niekdajšieho skvelého cyklistického šampióna medzi amatérmi a tiež olympijského víťaza z Moskvy 1980 Sergeja Suchoručenkova mala v cieli zmiešané pocity. „Som sklamaná, lebo od zlata som bola 5 sekúnd. Medaila je však medaila a vždy sa ráta. Či mi prekážal dážď? Neriešila som, že prší a jazdila si to svoje. Toto striebro má veľký význam pre mňa aj celý ruský šport,“ uviedla Zabelinská.

Najúspešnejšou účastníčkou cyklistických súťaží na OH 2016 sa stala Holanďanka Anna van der Breggenová. K zlatu z pretekov s hromadným štartom pridala bronz v časovke. „Bolo to náročné. Spočiatku som hľadala správny rytmus, ale v závere som ho našla. Mala som dve šance na medailu v Riu a obe som využila. Som spokojná,“ uviedla Van der Breggenová.

Cyklistika – časovka žien:

1. Kristin Armstrongová (USA) 44:26,4 min, 2. Oľga Zabelinská (Rus.) +5,5 s, 3. Anna van der Breggenová +11,4, 4. Ellen van Dijková (obe Hol.) +22,3, 5. Elisa Longová-Borghiniová (Tal.) +25,5, 6. Linda Villumsenová (N. Zél.) +28,3, 7. Tara Whittenová (Kan.) +34,7, 8. Lisa Brenauerová (Nem.) +56,2

Samsung_reklama

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom