Je umením vybrať tie správne životopisy, aby si človek ušetril čas, energiu a dokázal vybrať toho najlepšieho pracovníka. V prvom rade zohľadňujte tie kľúčové kritériá a požiadavky, ktoré ste na vybranú pozíciu zadali.
Pri výbere sú dôležité referencie a ocenenia
Najskôr vytrieďte nevhodné životopisy, ktoré sa nehodia ani na obsadzovanú pozíciu a ani na iné pozície do vašej firmy. Druhú „kôpku“ venujte perspektívnym, ale momentálne menej vhodným kandidátom. V prvej kôpke by sa mali ocitnúť kandidáti, o ktorých už budete uvažovať.
Tých, ktorí najviac spĺňajú vaše požiadavky a kritériá, pozvite si ich na pohovor čo najskôr (najlepšie do týždňa), aby ich nestiahla konkurencia. U špecialistov si treba počínať obzvlášť pohotovo. Napriek vyššej nezamestnanosti sa často stáva, že firmy dlho hľadajú vhodného uchádzača. Personalisti zodpovední za výber vám povedia, že napríklad dobrá asistentka manažéra sa hľadá niekedy ťažšie ako samotný generálny riaditeľ.
Nutnosť databázy
Kandidátov, ktorých ste vyčlenili do prvej kôpky, si starostlivo odložte do databázy uchádzačov o zamestnanie. Vyžiadajte si k tomu súhlas a určite s nimi komunikujte aspoň telefonicky, aby vnímali váš seriózny záujem a vy ste sa prezentovali ako spoľahlivá firma. Nie raz sa stane, že konkurencia „zavetrí“ vášho šikovného novoprijatého zamestnanca a ešte v skúšobnej dobe ho stiahne k sebe. Prípadne kandidát, ktorý si hľadal prácu a bol na viacerých pohovoroch, v poslednej chvíli dostane pre neho zaujímavejšiu, či lukratívnejšiu ponuku a vy by ste sa bez „záloh“ ocitli na začiatku výberového procesu.
Čo všetko je ešte dôležité si všímať pri hľadaní tých správnych pracovníkov, nájdete —>>> TU.