Ako sa žije v slovenských domácnostiach? Model osamelej matky s dieťaťom prevláda viac, ukazujú výsledky sčítania

matka, dieťa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

V rodinných domácnostiach žije až 4 163 329 obyvateľov Slovenska. Uviedla to v tlačovej správe hovorkyňa Sčítania obyvateľov domov a bytov (SODB) 2021 Jasmína Stauder.

Podľa Štatistického úradu je na Slovensku 1 833 150 bytových domácností, pričom priemerný počet členov takejto domácnosti v SR je 2,8 osôb. K 1. januáru 2021 bolo podľa Štatistického úradu SR na Slovensku 2 376 103 cenzových domácností, v ktorých prevládajú rodinné domácnosti tvoriace viac ako 60 percent (1 436 078).

Nerodinné domácnosti, teda domácnosti jednotlivcov a iné domácnosti bez rodinných väzieb, predstavujú viac ako 37 percent a žije v nich 959 900 obyvateľov. Úplné rodinné domácnosti tvoria tri štvrtiny zo všetkých rodinných domácností. Takmer 88 percent úplných rodinných domácností sú manželské páry, 12 percent pripadá na nezosobášené páry.

V neúplných rodinách prevláda model osamelej matky s dieťaťom, prípadne viacerými deťmi. Tieto tvoria takmer 86 percent. Osamelí otcovia s dieťaťom predstavujú 14 percent. Jednotlivci tvoria viac ako 35 percent cenzových domácností (t. j. 835 614 domácností) a 55 percent z nich sú ženy.

Bytovú domácnosť tvoria všetky osoby, ktoré spoločne bývajú v byte, tzn. každý obývaný byt predstavuje jednu bytovú domácnosť. Hlavným kritériom je spoločné bývanie. Cenzové domácnosti tvoria osoby spoločne bývajúce v jednom byte, ktoré medzi sebou majú vzájomné rodinné či príbuzenské vzťahy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jasmína Stauder
Firmy a inštitúcie Štatistický úrad Slovenskej republiky