Ako na hemoroidy? Odstrániť môžete vnútorné aj vonkajšie, ale nie vždy bez lekára

Ako liečiť hemoroidy.

Hemoroidy prekvapujúco trápia veľmi veľa ľudí. Ide o chúlostivú záležitosť a preto ich mnohí podceňujú a neriešia ich liečbu. Tu je však potrebné ich podchytiť práve v počiatočnom štádiu, aby sa náš stav nezhoršil. 

Ako sa prejavujú hemoroidy

 • bolesti
 • opuchy
 • svrbenie
 • pocity vnútorného alebo vonkajšieho tlaku
 • hmatateľné hrčky
 • krvácanie (nemusí byť vždy prítomné)

Poznáme dva druhy hemoroidov – vonkajšie a vnútorné.  Oba typy hemoroidov vznikajú pri zvýšenom tlaku na žily v konečníku.

Vhodné produkty na problémy s hemoroidmi nájdete v týchto lekárňach:

Vnútorné hemoroidy

Vyskytujú sa vo vnútri konečníka. Sú pokryté špeciálnym slizničným tkanivom, ktoré nie je citlivé na dotyk, bolesť, napnutie alebo zmenu teploty. Tieto hemoroidy sú preto zväčša (v nižších štádiách) nebolestivé. Bolesť sa objavuje len v pokročilých štádiách,pri varixoch veľkých rozmerov, alebo v prípade, že ich nemožno po defekácii zatlačiť spať dovnútra análneho kanála.

Vonkajšie hemoroidy

Vyzerá to ako modrasté uzly pod kožou. Vznikajú v okolí análneho otvoru, ako dôsledok nadmernej záťaže pri vyprázdňovaní, keď sa krv hromadí v žilách, rozširuje ich a žily potom tlačia na okolité tkanivá. Ide o menej častý, ale o to bolestivejší typ hemoroidov.

Pri akomkoľvek krvácaní z konečníka či análneho otvoru, by ste mali navštíviť lekára, pretože môže ísť o oveľa závažnejšie ochorenie, než zlatú žilu.

Príznaky hemoroidov.
Začnite ich riešiť čo najskôr. www.thinkstockphotos.com

Ako liečiť vnútorné hemoroidy

Vnútorné hemoroidy sa liečia zväčša lokálne. A to aplikáciou čípkov, či mastí spolu so sedacími kúpeľmi. Najrozšírenejšia metóda vo svetovom meradle je elastická ligatúra podľa Barrona. Podstatou tejto metódy je aplikácia gumového krúžku na stopku hemoroidného uzlíka na zamedzenie prítoku krvi pomocou dômyselného prístroja, s následným odumretím a odpadnutím zlatej žily. Výhodou tejto metódy je, že sa môže realizovať ambulantne bez nevyhnutnosti PN.

Ako liečiť vonkajšie hemoroidy

Najvhodnejšia liečba na vonkajšie hemoroidy je taktiež lokálna aplikácia masti, čapíkov. V lekárni nájdete široké spektrum rôznych výživových doplnkov ako podporu k základnej liečbe. Režimové opatrenie je vhodné upraviť tak, aby ste mali denne dostatok pohybu, neseďte dlhšie ako 1 hodinu vkuse, po návšteve toalety si oblasť konečníka osprchujte. Strava by mala obsahovať dostatok vlákniny a vody.

Ako na hemoroidy – všeobecná liečba

Hemoroidy nie sú životu nebezpečné. Príznaky pretrvávajú len pár dní. Ak ich už spozorujete, treba ich riešiť a vyliečiť už v počiatočnom štádiu. Najlepšie je navštíviť lekára, ktorý zhodnotí vaše problémy a vykoná vyšetrenie.

Podľa stupňa ochorenia, lekár zvolí liečbu. Vo väčšine prípadov stačí úprava životného štýlu. Zvýšený pitný režim, či strava bohatá na vlákninu postupne vedie k zmäknutiu stolice a uľahčeniu jej prechodu. Zníži sa tak tlak na hemoroidy pri vyprázdňovaní.

Bohatým zdrojom vlákniny je ovocie, zelenina (najmä strukoviny), či celozrnné potraviny. Prípravky s obsahom vlákniny dostanete aj v lekárni.

Sedacie kúpele, masti a čapíky

Pri náhlom objavení sa príznakov pomáha konzervatívna liečba. Tá síce hemoroidy nevylieči, ale dokáže odstrániť nepríjemnosti. Zahŕňa voľnopredajné mastikrémy a čapíky, ktoré obsahujú látky, zlepšujúce funkciu ciev v konečníku, a majú aj protizápalový účinok. Navyše, prítomné lokálne anestetikum pomáha uľaviť od bolesti.

Masti, krémy a čapíky môžete použiť pri vnútorných aj vonkajších hemoroidoch. Doplnkovou liečbou sú rôzne čaje a sedacie kúpele. Odporúča sa hlavne dubová kôra, aloe verarumanček a pagaštan konský.

Medzi najpredávanejšie produkty v kategórii Hemoroidy patria tieto:

Lieky

Ďalšou možnosťou sú lieky (voľnopredajné, i na predpis), s obsahom aktívnych prírodných flavonoidovdiosmínuhesperidínu a aescínu. Sú určené na posilnenie ciev. Pri dlhodobom užívaní prispievajú k zlepšeniu stavu.

Ako sa prejavujú hemoroidy.
Najlepšie riešenie je vyhľadať lekára. www.thinkstockphotos.com

Ako sa prejavujú hemoroidy

Môžete pocítiť tlak v konečníku, svrbeniepálenie, či iné podráždenie análneho otvoru. V okolí konečníka môže tiež dôjsť k opuchu, alebo k vzniku uzlíkov. Hlavne vonkajšie hemoroidy sú spájané so silnými bolesťami, znemožňujúcimi sedeniestátie aj chôdzu. Na toaletnom papieri, či priamo v stolici, býva prítomný hlien a prímes krvi.

Práve krvácanie je najzávažnejším dôsledkom hemoroidov. Nadmerné straty krvi môžu prerásť až do anémie – stavu, keď je znížené množstvo červeného krvného farbiva (hemoglobínu) v krvi a znížený počet červených krviniek. Preto je potrebné zastaviť krvácajúce hemoroidy práve už spomínanou liečbou.

Vhodné produkty na problémy s hemoroidmi nájdete v týchto lekárňach:

Čo hemoroidom určite neprospieva:

 • málo pohybu
 • sedavé zamestnanie
 • dlhé státie
 • nevhodná strava
 • nedostatok tekutín
 • časté požívanie alkoholu
 • obezita
 • stres

Veľmi dôležité sú aj návyky na toalete. Nevhodné je totiž zadržiavanie stolice, keď pocítime potrebu, a aj dlhé vysedávanie na toalete.

V podrepe: Najprirodzenejšia pozícia pre vyprázdňovanie je v podrepe. Vyprázdňovanie v podrepe je štandardný úkon v zemiach, kde sú záchody na úrovni podlahy, alebo tam, kde záchody nie sú vôbec. Západná toaleta je však navrhnutá pre sedenie. To môže znižovať účinnosť vyprázdňovania a podporovať vznik hemoroidov.

Ako im predchádzať

zvýšená hygiena pravidelne análny otvor vymývajte, používajte biely toaletný papier či vlhčené obrúsky
pravidelná stolica tak bude mäkšia a svaly konečníka budú menej zaťažené. Ak máte zápchu, netlačte nasilu. Počkajte a možno to neskôr pôjde ľahšie. Na mäkkú stolicu by ste mali jesť jedlá bohaté na vlákninu.
hýbte sa športujte, no nedvíhajte ťažké predmety. Sedenie pri tomto ochorení neprospieva, oveľa lepší je aktívny pohyb, dávajte však pozor na zvýšenú námahu.
voľné  oblečenie noste voľnénohavice, spodné prádlo a pyžamá
nečítajte na toalete táto činnosť pravdepodobnosť vzniku hemoroidov zvyšuje
Ako liečiť hemoroidy.
Hemoroidy netreba podceňovať. www.thinkstockphotos.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom