Aká raketa dopadla na Poľsko? Minister Naď ponúkol tri scenáre (video)

Jaroslav Naď
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.

Poľsko sa stalo nevinnou obeťou ruskej agresie na Ukrajine. Uviedol to minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) pred rokovaním vlády.

Tri scenáre

V súvislosti s dopadom rakiet na územie Poľska prichádzajú podľa Naďa do úvahy tri scenáre. Mohlo ísť o ruskú raketu, ktorá pravdepodobne omylom zasiahla územie Poľska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ďalším možným scenárom je, že išlo o zmenu trajektórie ruskej rakety po zásahu ukrajinskej protivzdušnej obrany alebo ide o minutý cieľ ukrajinskej protivzdušnej obrany, v dôsledku čoho raketa dopadla na poľské územie.

Zahynuli dvaja nevinní roľníci

Podľa slovenského ministra obrany však každá z týchto možností je reakciou na ruskú agresiu, v dôsledku ktorej zahynuli dvaja nevinní roľníci.

„Poliaci v stredu na Severoatlantickej rade budú komplexne informovať nielen o tom, čo sa udialo a aké majú zistenia, ale aj o tom, čo budú požadovať. Ak to budú ďalšie opatrenia smerom k ochrane vzdušného priestoru východných krajín, vrátane Slovenskej republiky, tak to bude absolútne legitímna požiadavka,“ uviedol Naď a dodal, že rovnako legitímnou požiadavkou by bolo opatrenie zabezpečujúce presah ochrany protivzdušnej ochrany aj nad časť územia Ukrajiny, aby sa zabránilo podobným incidentom ako v Poľsku. „Stojíme pri Poľsku. Budeme súhlasiť s akýmkoľvek návrhom, s ktorým prídu, pretože je potrebné zamedziť tomu, aby sa takáto vec stala aj v budúcnosti,“ vyhlásil Naď.

Naď spolu s predsedom vlády Eduardom Hegerom (OĽaNO) ubezpečili, že Slovensko je z hľadiska ochrany vzdušného priestoru zabezpečené ako nikdy predtým. Podľa slov ministra Naďa sa však nedá úplne vylúčiť podobný scenár ako v Poľsku, pretože sme krajinou, ktorá susedí s Ukrajinou. „Robíme všetko pre to, aby sme zaistili bezpečnosť nášho územia a obyvateľov. Máme monitorovacie systémy nasadené v rámci NATO, rôzne drony a systémy, ktoré zaisťujú dohľad nad priestorom,“ uzavrel Naď.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerJaroslav Naď