Ak má Trump nejaké nahrávky, nech ich zverejní, vyzval prezidenta odvolaný šéf FBI

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
James Comey
Bývaý šéf Federálneho úradu pre vyšetrovanie (FBI) James Comey vo štvrtok vypovedal pod prísahou pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb o okolnostiach svojho odvolania. Foto: archívne, SITA/AP

WASHINGTON 9. júna (WebNoviny.sk) – Ak má americký prezident Donald Trump k dispozícii nejaké nahrávky, ktoré zachytávajú jeho komunikáciu so mnou, mal by ich určite zverejniť, vyhlásil vo štvrtok bývalý šéf FBI James Comey. Reagoval tak na nedávny Trumpov post na Twitteri, že Comeymu zostáva len dúfať, že žiadne nahrávky ich konverzácie neexistujú.

Na prípadnú existenciu takýchto nahrávok sa vo štvrtok novinári pýtali aj hovorkyne Bieleho domu Sarah Huckabee Sandersovej, ktorá odvetila, že sa „skúsi pozrieť pod pohovku“. Ako dodala, nemá žiadnu vedomosť o tom, že by sa rokovania v Bielom dome nejakým spôsobom zaznamenávali.

Comey vo štvrtok vypovedal pod prísahou

Comey vo štvrtok vypovedal pod prísahou pred senátnym výborom na kontrolu tajných služieb o okolnostiach svojho odvolania. „Domnievam sa, že som bol odvolaný z dôvodu vyšetrovania Ruska,“ vyhlásil s tým, že bol pre Trumpovu administratívu nepohodlný, lebo chcel vniesť svetlo do vyšetrovania údajných vzťahov medzi Kremľom a ľuďmi z najbližšieho okolia Trumpa a odmietal sa pri tom podrobiť nátlaku zo strany prezidenta.

Štvrtková výpoveď Comeyho bols ostro sledovanou udalosťou, keďže už z materiálov, ktoré predčasne unikli do médií, bolo zrejmé, že bývalý šéf FBI prednesie závažné obvinenia voči Trumpovi a jeho administratíve. Trump odvolal Comeyho z postu šéfa FBI 9. mája a jeho štvrtková výpoveď pred komisiou bola odvtedy jeho vôbec prvým verejným vyhlásením.

Nebol zrejme ochotný vyhovieť Trumpovi

Skutočnosti, ktoré bývalý šéf FBI vo výpovedi uvádza, naznačujú, že skutočným dôvodom jeho odvolania bola zrejme Comeyho neochota smerovať vyšetrovanie údajných vzťahov medzi Moskvou a Trumpovými ľuďmi tak, ako to vyhovovalo americkému prezidentovi. Trump ho údajne dokonca žiadal, aby „nechal tak“ vtedajšieho poradcu prezidenta pre otázky národnej bezpečnosti Michaela Flynna.

Trumpov právny zástupca Marc Kasowitz následne vyhlásil, že prezident nikdy nikoho nežiadal, aby bolo zastavené vyšetrovanie nejakého konkrétneho človeka, a to platí aj vo Flynnovom prípade. Comeyho zároveň obvinil z „neoprávneného odkrytia súkromnej komunikácie“ a vyhlásil, že vyšetrenie tejto skutočnosti Trumpov tím „prenechá príslušným úradom“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TrumpJames Comey
Firmy a inštitúcie FBI Federal Bureau of Investigation