Ak chceme podľa SaS znížiť byrokraciu, tak nestačí len zrušiť niektoré postupy

Jana Kiššová
Jana Kiššová. Foto: archívne, SITA.

BRATISLAVA 2. novembra (WebNoviny.sk) – Podpredsedníčka strany Sloboda a Solidarita (SaS) a tímlíderka pre podnikateľské prostredie Jana Kiššová poznamenala, že poslanci za SaS niekoľkokrát v parlamente predkladali návrhy riešení.

„Súčasná koalícia nám nikdy tieto návrhy nepodporila. Preto sme vo štvrtok viac ako prekvapení, že prichádzajú s návrhmi riešení, ako keby objavili teplú vodu. Ale ako sa hovorí, radšej neskôr ako nikdy, a preto SaS túto iniciatívu víta,“ povedala.

Dôležité je aj prijímanie nových pravidiel

Zástupcovia SaS majú však obavu, ako dopadne realizácia predstavených plánov. „Mnohé prípady a skúsenosti z minulosti nás totiž presviedčajú, že súčasná vláda nedokáže svoje plány realizovať a nedokáže ich zavádzať do praxe,“ poznamenala Kiššová.

Podľa podpredsedníčky, ak chceme na Slovensku naozaj znížiť byrokraciu, tak nestačí zrušiť niektoré zbytočné postupy, nestačí optimalizovať procesy na úradoch, hoci aj to je dôležité. „Minimálne rovnako dôležité je aj neprijímať paralelne s týmito opatreniami nové pravidlá, ktoré byrokraciu znovu zavádzajú,“ povedala Kiššová.

Príkladom zvyšovania byrokracie je podľa nej zmena v povinnej dobe archivácie z pôvodných päť na desať rokov alebo zmeny v pravidlách v pracovnej zdravotnej službe, či zmeny v zákone o odpadoch.

Odborníci z IT zjednodušenie privítali

IT odborníci zo združenia Slovensko.Digital privítali iniciatívu podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu Petra Pellegriniho, ktorý vyhlásil „vojnu“ byrokracii.

Ako uviedli v stanovisku, princíp „jedenkrát a dosť“ (aby občania nemuseli predkladať informácie, ktoré už štát má) sa podľa nich musí stať prioritou informatizácie. Vítajú tiež osobný záväzok podpredsedu vlády, že od mája budúceho roka úrady nebudú žiadať výpis z registra trestov, obchodného a živnostenského registra a listu vlastníctva.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jana Kiššová
Firmy a inštitúcie SaS Sloboda a SolidaritaÚPVII Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu