Advokátka šírila dezinformácie týkajúce sa tlačovej besedy Žilinku k Mikasovým vyhláškam

Maroš Žilinka
Generálny prokurátor Maroš Žilinka. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková

Polícia upozorňuje na dezinformácie o tlačovej besede generálneho prokurátora SR Maroša Žilinku, ktorá sa týkala vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva SR (ÚVZ SR).

Ako vysvetlila vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, Žilinka vo štvrtok 28. januára nepotvrdil nedostatok právomoci ÚVZ SR vydávať vyhlášky pre protipandemické opatrenia. Uviedol však, že ÚVZ SR ich musí vydávať v súlade so zákonom.

ÚVZ prekročil svoju právomoc

ÚVZ SR podľa Žilinku prekročil svoju právomoc pri udeľovaní výnimiek, keďže na základe zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia má úrad presne vymedzené, aké výnimky smie udeliť. Za problémovú bola označená vyhláška z 27. decembra 2020, ktorá upravila výnimky z izolácie a karantény, ako aj výnimky pre ľudí v osobitnom režime.

Viac o téme: Koronavírus

Problematická je aj vyhláška z 10. januára, keďže podľa Žilinku nebol úrad oprávnený udeliť výnimky ľuďom, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Úrad môže protestu prokurátora ešte vyhovieť a vyhlášku upraviť. Avšak, ak tak nespraví, prokurátor sa obráti na súd.

Zdrojom je status advokátky

Zdrojom dezinformácie je status advokátky Adriany Krajníkovej na sociálnej sieti, ktorej Slovenská advokátska komora (SAK) 15. januára pozastavila výkon advokácie. Komora tak rozhodla na základe návrhu predsedníčky Revíznej komisie SAK. Hovorkyňa komory Alexandra Donevová vtedy uviedla, že im prišlo množstvo sťažností, z ktorých boli v tom čase štyri vyhodnotené ako dôvodné.

Tiež boli podané návrhy na začatie disciplinárneho konania. Advokátka podľa SAK svojím konaním tak závažne znižuje dôstojnosť advokátskeho stavu, že ochrana stavu ako aj ochrana verejnosti a spotrebiteľov právnych služieb nevyhnutne vyžaduje postup podľa Zákona o advokácii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Adriana KrajníkováAlexandra DonevováMaroš Žilinka
Firmy a inštitúcie Policajný zbor SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR