Advokáta z procesu s ruskými 'vojakmi' našli zavraždeného

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vražda
Foto: ilustračné, Thinkstock

Moskva 25. marca (WebNoviny.sk) – Právnika v procese s ruskými občanmi, ktorých vlani ukrajinské vládne sily zajali na východe Ukrajiny, našli zavraždeného, informovala v piatok agentúra AP.

Jurij Hrabovskyj zastupoval na ukrajinskom súde ruského občana Alexandra Alexandrova, ktorého vlani v máji spolu s ďalším Rusom, Jevgenijom Jerofejevom, zadržali ukrajinské vládne sily neďaleko obce Ščasťa v na povstalcami ovládanej Luhanskej oblasti. Ukrajinské úrady tvrdili, že ide o ruských vojakov. Muži priznali, že sú príslušníkmi ruskej armády, ale Moskva deklarovala, že z aktívnej služby v ozbrojených silách vystúpili.

Advokát bol nezvestný

Ukrajinská advokátska komora v piatok vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila násilnú smrť Hrabovského. Advokát bol od začiatku marca nezvestný. Ukrajinské ministerstvo vnútra informovalo, že v súvislosti s prípadom boli zadržané podozrivé osoby.

Hrabovskyj bol nezvestný od začiatku marca, keď sa nedostavil na pojednávanie svojho ruského mandanta. Na jeho stránke na sociálnej sieti sa vtedy objavila správa, že z obavy o svoju bezpečnosť bol nútený opustiť Ukrajinu. Sociálna sieť ako lokalizáciu autora správy uviedla Egypt.

Ukrajinský najvyšší vojenský prokurátor Anatolij Matios však v tejto súvislosti vyhlásil, že Hrabovskyj neopustil územie Ukrajiny, pretože všetky doklady, ktoré by mu umožňovali legálne prekročiť hranice, sú „na mieste“.

Hrabovského kolegyňa Oksana Sokolovská, ktorý v procese s ruskými občanmi zastupuje spoluobvineného Jerofejeva, dnes vyhlásila, že advokátovo telo sa našlo v Kyjevskej oblasti, v hrobe. Ukrajinské ministerstvo vnútra dnes túto informáciu nepotvrdilo.

Rusom hrozí doživotie

Sokolovská vyjadrila presvedčenie, že Hrabovského zmiznutie a vražda súvisia s prípadom dvojice ruských občanov, ktorých spoločne zastupovali pred súdom. Svedčí o tom podľa nej aj to, že z trezoru v Hrabovského kancelárii zmizli spisy ku kauze. Sokolovská tvrdí, že na kolegu vyvíjala nátlak ukrajinská vojenská prokuratúra.

Alexandrova a Jerofejeva na Ukrajine obvinili za nezákonné prekročenie hraníc, nezákonné vyzbrojovanie a z členstva v teroristickej organizácii. Na Ukrajine im za to hrozí doživotie.

Alexandrov a Jerofejev svoju vinu odmietajú. Ich advokáti na súde tvrdili, že oboch ich mandantov treba považovať za vojnových zajatcov, keďže v čase zadržania boli príslušníkmi ľudových milícií samozvanej Luhanskej ľudovej republiky. Proces by preto podľa ich názoru mal prebiehať v súlade so Ženevskou konvenciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať