V dnešnej dobe rastie záujem ľudí o zdravý životný štýl. S tým je spojená aj strava. Vyhľadávame zdravé potraviny, ktorých je už na trhu naozaj veľa. No existujú potraviny, ktoré mnohí z nás považujú za zdravé, no vôbec to tak nie je.
3 dôvody, prečo by sme mali pravidelne konzumovať pistácie
1. Banánové čipsy
Ich výhodou je, že obsahujú takmer to isté ako čerstvé banány: potravinové vlákno, železo, draslík a horčík. Napriek tomu do nich výrobcovia pridávajú na zvýšenie chuti cukor a často ich smažia.
Náhrada: Nakrájajte si doma banán a vysušte lupienky v rúre alebo voľne na vzduchu.
2. Celozrnné chlebíčky
Existuje veľa druhov chrumkavého chleba. Často sa môžete stretnúť s občerstvením, ktoré vyzerá ako zdravý a chrumkavý chlieb, no v skutočnosti obsahuje škodlivé oleje.
Náhrada: Pozorne čítajte ich zloženie. Vyberte si tie, ktoré neobsahujú kvasnice, modifikovaný škrob, konzervačné látky, farbivá alebo antioxidanty. Najlepšie nejaký krehký chlieb vyrobený z celých obilnín alebo hrubej celozrnnej múky.
3. Bezlepkové potraviny
Lepok je bielkovina obsiahnutá v zrnách. Umožňuje miešanie múky s vodou. Je to nebezpečné iba pre ľudí s neznášanlivosťou na lepok. Tí tvoria len 1% populácie Zeme. Všetci ostatní by sa nemali vyhýbať týmto proteínom bez konzultácie s lekárom. Bezlepkové potraviny obsahujú veľa rafinovaných prísad, čo ich robí len škodlivejšími.
Náhrada: Dajte si bežný chlieb. Nie príliš veľa, ale ani sa ho nebojte.
4. Sušené a kandizované ovocie
Sušené ovocie je zdravé samé o sebe. Na svoju ochranu pred plesňou a udržanie krásnej farby sú však ošetrené fungicídmi a oxidom siričitým. Pokiaľ ide o kandizované ovocie, jeho prínos je ešte menší kvôli obrovskému množstvu pridaného cukru.
Náhrada: Snažte sa vysušiť ovocie doma. Nie je to ťažké, a je to oveľa zdravšie.
5. Spracovaný syr
Okrem toho, že v spracovanom syre je veľa nezdravých prísad, obsahuje obrovské množstvo sodíka. Napríklad sendvič s 3 plátkami taveného syra pokrýva 2/3 dennej potreby tohto prvku.
Náhrada: Iné druhy kvalitného syra, či solený tvaroh.
6. Konzervované ovocie a zelenina
Výrobcovia pridávajú ku konzervovanej zelenine grilovanú omáčku, ocot a iné veci, ktoré nie sú vôbec zdravé. Napríklad, podľa odborníka na výživu Nicole Rodriguez, môže fazuľa obsahovať asi 3 lyžice cukru.
Náhrada: Vyberte si kvalitnú čerstvú konzervovanú zeleninu bez soli, cukru alebo konzervačných látok, ktorá je naozaj zdravšia
7. Škrobová zelenina
Kukurica, zemiaky, tekvica a sladké zemiaky obsahujú menej potravinových vlákien, vitamínov a minerálov než iná zelenina a ovocie, ale majú viac kalórií. To však neznamená, že by ste mali túto zeleninu odmietnuť. Stačí ju jednoducho len trochu obmedziť.
Náhrada: Vyberte si zeleninu bez škrobov (šťavnatú a zelenú), najmä ak ju budete jesť po šiestej podvečer.
8. Jogurt
Jogurty z obchodu obsahujú veľa cukru a málo bielkovín. Okrem toho ich nemusíme žuť, čo vytvára dojem, že sme zjedli niečo naozaj ľahké.
Náhrada: Vyberte si jogurty s nízkym obsahom cukru (menej ako 10 g na porciu) a vysokým obsahom bielkovín (asi 6 g na porciu). Môžete si tiež kúpiť grécky jogurt a pridať doňho ovocie.
9. Ovsené vločky
Každý vie, že ovsené vločky sú zdravé. Ale len málo ľudí vie, že vločky, ktoré sa varia len 2-3 minúty, nie sú naozaj prínosné. Čím sú vločky menšie, tým viac boli spracované a tým vyšší je ich glykemický index, takže prinesú dodatočné kalórie. A samozrejme, ovsené vločky s prísadami a sladidlami sú ešte horšie.
Náhrada: Vyberte si hrubozrnný ovos. Zaberie to viac času na varenie, ale dodá vám všetko, čo ste očakávali od skutočných ovsených vločiek.