8 negatívnych účinkov sladených perlivých vôd na naše zdravie

Sytrene napoje ako skodia.jpg

Štatistiky tvrdia, že milióny ľudí po celom svete denne vypijú v priemere 0,5  litra malinoviek sýtených oxidom uhličitým na osobu. A možno netušia, ako tieto limonády pôsobia na naše telo.

Nižšie sú uvedené dôvody, prečo by ste mali obmedziť konzumáciu tejto tekutiny.

Škodíte pečeni

Pitie veľkého množstva nápojov sýtených oxidom uhličitým môže viesť k ochoreniu pečene, ako aj zvýšeniu rizika cirhózy pečene.

Pečeň
Foto: ilustračné, Thinkstock

Hrozí vám zubný kaz

Ak budete piť limonády, potom riziko vzniku zubného kazu je veľmi vysoké.Kyselina, ktorá sa nachádza v sóde, prispieva k rozvoju kazu ešte viac než cukor, ktorý sa nachádza v sladkostiach.

Zubný kaz, bolesť zubov, zuby
Man with a toothache. Pain in the human body on a gray background with red dot www.thinkstockphotos.com

Priberiete na váhe

Sýtené sladené nápoje sú hlavnou príčinou obezity. Nedávne štúdie ukázali, že ak si každý deň dáte nápoje, ktoré obsahujú cukor, môže to spôsobiť priberanie na váhe (asi kilogram za mesiac).

Obezita, nadmerné kilogramy, nadváha,
Close-up on a man measuring his belly at home www.thinkstock.com

Zvýšené riziko cukrovky

Všetko, čo prispieva k nárastu telesnej hmotnosti, takisto prispieva k rozvoju cukrovky. Z tohto dôvodu konzumácia sýtených nápojov podporuje produkciu cukru v tele. Vedci sa domnievajú, že toto je hlavný dôvod, prečo sa počet Američanov, ktorí trpia cukrovkou typu II, zvýšil z 6,6 milióna (rok 1980) na viac ako 20 miliónov.

Diabetes, cukrovka
Doctor writing the word Diabetes www.thinkstockphotos.com

Hrozí vám vysoký krvný tlak

Niektoré štúdie preukázali, že konzumácia sýtených nápojov môže viesť k vysokému krvnému tlaku.

Vysoký krvný tlak
Male doctor holding hand of patient in hospital. Sick senior woman having a doctor appointment. Trust and support concept. www.thinkstockphotos.com

Nebezpečenstvo ochorení srdca

Vysoké dávky nápojov sýtených oxidom uhličitým majú na svedomí zvýšenie rizika vzniku srdcových chorôb. Ak pijete viac ako jeden takýto nápoj denne, ste vystavení riziku vzniku metabolického syndrómu – súbor príznakov, ako je obezita, vysoký krvný tlak, vysoká hladina cukru v krvi, rovnako ako nízke hladiny “dobrého” cholesterolu. Tieto komplikácie môžu zapríčiniť vznik cukrovky, ako aj kardiovaskulárnych ochorení.

Srdce, zdravie
Thinkstock

Vyššie riziko osteoporózy

Nealkoholické nápoje obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá prispieva k zvýšeniu rizika vzniku osteoporózy tým, že znižuje hladinu vápnika. Keď je totiž hladina kyseliny fosforečnej vyššia ako úroveň vápnika, dochádza k úniku tejto dôležitej látky z našich kostí. 

Osteoporóza, rednutie kostí, kosti
Osteoporosis 4 stages in one picture – 3d rendering www.thinkstockphotos.com

Škodíte obličkám

Štúdie ukázali, že pitie sýtených nápojov môže zvýšiť riziko vzniku obličkových kameňov o 15%.

Obličky, choroba
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom