Zrekonštruovaný štadión VŠC Dukla je už otvorený. Hostiť môže aj medzinárodné podujatia (foto)

BANSKÁ BYSTRICA: Otvorenie atletického štadióna
Zrekonštruovaný Atletický štadión SNP Vojenského športového centra Dukla Banská Bystrica na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Banská Bystrica, 5. október 2021. Foto: SITA/Peter Rusko

Od utorka 5. októbra je oficiálne ukončená rekonštrukcia Štadióna SNP na Štiavničkách v Banskej Bystrici. Do rúk športovcov ho už odovzdal minister obrany SR Jaroslav Naď. Rezort obrany o tom informoval prostredníctvom tlačovej správy.

Moderné športovisko, ktorého prestavba si vyžiadala investície vo výške 14 106 287,60 eur, zodpovedá súčasným technickým normám a tiež štandardom Svetovej atletiky (WA) pre medzinárodné a národné súťaže a certifikácie Európskej futbalovej únie (UEFA) pre futbalové štadióny kategórie 3.

Štadión môžu využívať aj regionálne kluby

„Som nesmierne rád, že po všetkej drine a úspechoch, ktoré dosahujú reprezentanti vojenského športového centra pre rezort a celé Slovensko, im môžeme na oplátku poskytnúť kvalitnejšie podmienky pre prípravu v podobe moderného atletického a futbalového štadióna,“ povedal minister obrany SR Jaroslav Naď s tým, že štadión bude po rekonštrukcii slúžiť taktiež regionálnym športovým klubom, ktoré o to prejavia záujem. Okrem toho bude zmodernizované športovisko už budúci rok súčasťou Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF).

„Verím, že priaznivci športu budú prichádzať na štadión radi a odchádzať budú s nezabudnuteľným športovým zážitkom,“ dodal.

Kapacita tribúny sa výrazne zväčšila

Zrekonštruovaný štadión disponuje oproti pôvodnému plánu väčším počtom športovísk a tiež novovybudovaným tréningovým štadiónom, ktorý sprístupnili už v apríli 2021.

Rekonštrukciou prešla aj tribúna, pričom aj jej úprava si vyžiadala navýšenie finančných prostriedkov vyčlenených na rekonštrukciu. Dôvodom bolo zvýšenie kapacity z pôvodne plánovaných 4-tisíc na celkových viac ako 7-tisíc sedačiek a 30 miest pre imobilné osoby, s tým spojené bolo dobudovanie nevyhnutného sociálneho zázemia v prospech komfortu divákov.

Zmenu projektu presadilo vedenie rezortu

Na zmene projektu trvalo súčasné vedenie rezortu tak, aby štadión dosahoval požadované parametre na organizáciu medzinárodných atletických a futbalových podujatí.

„Trval som na zmene projektu, aby sme mohli veľkosťou športových podujatí konkurovať európskym krajinám. Projekt, ktorý navrhli nominanti SNS, rátal iba so 4 000 miestami na sedenie, čo je kapacita ihriska vo väčšej obci, nie v krajskom meste s tak bohatou športovou históriou, akú má Banská Bystrica. Aj keď sme museli navýšiť financie, športovci a verejnosť si zaslúžia štadión hodný tohto storočia,” doplnil minister obrany Jaroslav Naď.

Podmienky všetkých športovcov sa zlepšia

Ako priblížil Roman Benčík, končiaci riaditeľ VŠCDukla Banská Bystrica, rekonštrukcia výrazne zlepší podmienky športovcov Dukly, predovšetkým pre atlétov, ale aj pre potreby kondičnej prípravy ostatných zaradených športovcov.

„Nie je samozrejmosť, že sa športu dostáva takejto pozornosti a podpory zo strany zriaďovateľa, preto chcem v mene športovcov poďakovať rezortu obrany,“ povedal Benčík. Projekt rekonštrukcie bol financovaný z kapitálových výdavkov Ministerstva obrany SR.

Štadión SNP v Banskej Bystrici

Atletický Štadión SNP bol slávnostne otvorený 22. augusta 1959 pri príležitosti 15. výročia SNP. Štadión SNP je majetkom Slovenskej republiky v správe VŠC Dukla Banská Bystrica. Jeho rekonštrukciu začali symbolicky pri príležitosti 75. výročia SNP, po 60 rokoch od jeho otvorenia.

Rekonštrukciu realizovalo na základe verejného obstarávania združenie AŠ VŠC Dukla Banská Bystrica, ktoré tvoria spoločnosti SPORT Construction a.s., ŠPORTFINAL s.r.o. a Metrostav a.s.

Podmienkou bolo preukázanie skúseností s výstavbou atletických štadiónov medzinárodného významu, pričom podkladom pre rekonštrukciu boli štandardy WA týkajúce sa výstavby atletických štadiónov s možnosťou organizovania medzinárodných podujatí.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jaroslav NaďRoman Benčík
Firmy a inštitúcie MO Ministerstvo obrany SRUEFA Európska futbalová úniaVŠC Dukla Banská Bystrica