Zomrel futbalový cisár Franz Beckenbauer, dožil sa 78 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Franz Beckenbauer
Nemecká futbalová legenda Franz Beckenbauer. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 8. januára 18:14

Vo veku 78 rokov v nedeľu odišiel na večnosť legendárny nemecký futbalista a neskôr úspešný tréner Franz Beckenbauer.

Ako referuje web denníka Bild, správu o smrti „cisára Franza“ zverejnila jeho rodina prostredníctvom oficiálneho vyhlásenia.

Najväčšia futbalová legenda Nemecka

„S hlbokým zármutkom oznamujeme, že náš milovaný manžel a otec Franz Beckenbauer včera, v nedeľu, zomrel pokojne v spánku, obklopený svojou rodinou. Žiadame vás, aby ste v tichosti smútili a zdržali sa akýchkoľvek otázok,“ uviedli Beckenbauerovi najbližší vo vyhlásení.

Rodák z Mníchova je považovaný za najväčšiu futbalovú legendu Nemecka. V roku 1974 sa stal majstrom sveta ako hráč a o 16 rokov neskôr to zopakoval v pozícii kouča nemeckej reprezentácie.

Väčšinu hráčskej kariéry strávil v Bayerne Mníchov, s ktorým sa trikrát stal európskym klubovým šampiónom.

Strata pre futbal a celú krajinu

„Som v hlbokom šoku, hoci som vedel, že Franz sa necíti dobre. Jeho smrť je stratou pre futbal a pre celé Nemecko. Bol jedným z najlepších ako hráč i tréner, a to aj mimo ihriska. Franz bol vynikajúca a celosvetovo uznávaná osobnosť, nielen vo futbale. Každý, kto ho poznal, vie, aký bol Franz skvelý a veľkorysý človek. Opustil nás dobrý kamarát. Bude mi chýbať. Všetkým nám bude chýbať,“ vyhlásil kapitán majstrov sveta z roku 1990 Lothar Matthäus, ktorý bol blízkym priateľom Franza Beckenbauera.

Beckenbauer sa už dávnejšie stiahol do úzadia, keďže poriadne mu dali zabrať klebety súvisiace s organizovaním majstrovstiev sveta v Nemecku v roku 2006 i smrť jeho syna Stephana v roku 2015.

Odvtedy sa jeho zdravotný stav zhoršil. Postihol ho infarkt oka, podstúpil operáciu srdca a trpel Parkinsonovou chorobou s pridruženou demenciou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Franz BeckenbauerLothar Matthäus