Žltými ružami oslávi EÚ Deň Európy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Deň Európy
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 5. mája (WEBNOVINY) – Žltými ružami s pripnutou európskou hviezdou môžu v piatok, v predstihu, osláviť občania Slovenska Deň Európy, ktorý pripadá na 9. mája. V ôsmich slovenských mestách pripravuje Zastúpenie Európskej komisie v SR v spolupráci s informačnými centrami Europe Direct akciu, počas ktorej priblížia občanom svoju prácu. „V centre každého mesta budú pracovníci informačných centier rozdávať občanom žlté ruže, ku ktorým bude pripnutá európska hviezda s kontaktnou adresou miestneho centra Europe Direct, ako aj s kontaktnými údajmi Zastúpenia Európskej komisie v SR,“ informoval tlačový tajomník Zastúpenia EK na Slovensku Tomáš Halán.

„Som rada, že aj tento rok môžeme pri príležitosti Dňa Európy žltou ružou rozjasniť deň našim občanom a zároveň im pripomenúť, že informačné centrá Europe Direct sú tu pre nich v dvanástich slovenských mestách. Občania v nich môžu získať užitočné informácie o živote, práci alebo aj štúdiu v Európskej únii,“ povedala vedúca Zastúpenia Európskej komisie v SR Andrea Elscheková-Matisová. Akcia je naplánovaná v piatok od 13:00 do 16:00 v Senici, Komárne, Nitre, Brezne, Lučenci, Poprade, Rožňave a Trebišove.

Deň Európy sa oslavuje v deň výročia vyhlásenia tzv. Schumanovej deklarácie – 9. mája 1950. „V tento deň v Paríži, na pozadí hrozby tretej svetovej vojny, ktorá rezonovala v celej Európe, francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman predniesol zástupcom medzinárodnej tlače deklaráciu vyzývajúcu Francúzsko, Nemecko a ďalšie európske krajiny, aby spojili výrobu uhlia a ocele ako prvý konkrétny základ Európskej federácie,“ pripomenul Halán. Dodal, že Schuman navrhol vytvoriť nadnárodnú európsku inštitúciu, ktorej úlohou by bolo riadenie uhoľného a oceliarskeho priemyslu, teda odvetví, ktoré boli v tom čase základom vojenskej moci.

„Na základe Schumanovej deklarácie bola medzi šiestimi európskymi štátmi (Francúzskom, Nemeckom, Talianskom, Holandskom, Belgickom a Luxemburskom) podpísaná 18. apríla 1951 Zmluva o založení Európskeho spoločenstva uhlia a ocele. V roku 1957 sa integrácia ďalej rozvinula podpisom Rímskych zmlúv, na základe ktorých vzniklo Európske hospodárske spoločenstvo a Európske spoločenstvo pre atómovú energiu. Vytvoril sa tak základ budúcej Európskej únie,“ dodal. Poprední predstavitelia EÚ sa počas milánskeho summitu dohodli, že 9. máj bude „Dňom Európy“. „Robert Schuman sa považuje za jedného zo zakladateľov Európskej únie a stal sa aj prvým predsedom Európskeho parlamentu v rokoch 1958 – 1960,“ uviedol Halán.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať