Živnostníci budú môcť pozastaviť svoju činnosť na ľubovoľnú dobu, prezidentka podpísala novelu zákona

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Otec, syn, práca, spolupráca
Foto: ilustračné, Getty images

Doba pozastavenia prevádzkovania živnosti nebude zákonom limitovaná. Podnikateľ bude po novom oprávnený oznámiť živnostenskému úradu pozastavenie živnosti na ním určenú dobu s ohľadom len na svoje aktuálne potreby a možnosti.

Bude mať rovnako ako doposiaľ priestor kedykoľvek v priebehu pozastavenia oznámiť živnostenskému úradu zmenu doby pozastavenia prevádzkovania živnosti.

Vyplýva to z novely zákona o živnostenskom podnikaní, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. O jej podpise informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec. Parlament schválil predmetnú právnu úpravu 18. júna.

Novelou sa tiež zmiernia požiadavky na predkladanie údajov pri ohlasovaní živnosti. Ide o rozšírenie princípu „jedenkrát a dosť“ využívaním už poskytnutých informácií z dostupných zdrojov informačných systémov verejnej správy a údajov známych z doterajšej úradnej činnosti.

Právna úprava zároveň znižuje počet remeselných živností. Pokiaľ ide o viazané živnosti, ako sú vývoj a výroba zbraní alebo streliva, oprava, úprava, ničenie, znehodnocovanie či výroba rezu zbraní, požadovaná prax sa pre ich vykonávanie skracuje z desať na šesť rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Čaputová