Zdeno Chára je štvrtým Slovákom s 1000 zápasmi v NHL

Zdeno Chára prekonal 'tisícku'
Zdeno Chára v doterajších 1000 dueloch strelil 136 gólov a pridal 315 asistencií. Okrem 451 kanadských bodov má v štatistikách 142 plusových bodov, 1467 trestných minút. V každom zápase vystrelil priemerne 2,202-krát. V NHL získal Chára všetko, čo sa dalo a pravdepodobne smeruje do Siene slávy. Vyhral Stanleyho pohár, Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu súťaže, zahral si v Zápasoch hviezd či dostal ocenenie Marka Messiera za líderské schopnosti. Rodák z Trenčína pred týždňom oslavoval 35. narodeniny a teraz si dal k nim ďalší dar. Foto: SITA, AP

BOSTON 25. marca (WEBNOVINY) – Obranca Zdeno Chára sa stal po Stanovi Mikitovi, Petrovi Bondrovi a Miroslavovi Šatanovi len štvrtým slovenským hokejistom, ktorý odohral v NHL 1000 zápasov.

Na jubilejný súboj nastúpil kapitán Boston Bruins v sobotu v Staples Centre v Los Angeles, ktorý Bruins vyhrali 4:2. Po stretnutí ho vyhlásili za jeho prvú hviezdu.

Chára sa v NHL presadil vďaka nezlomnej vôli, dobrému zdraviu a veľkému prehľadu v hre. Postupne sa vypracoval na jednu z najrešpektovanejších osobností súťaže.

Obor Chára začínal v Islanders

Tridsaťpäťročný obranca začínal v NHL v New York Islanders pod vedením dvofjice trénerov Rick Bowness, Mike Milbury. Vo veku 20 rokov pútal svojou výškou a fyzickými parametrami, ale mnohí mu neverili, že sa dokáže presadiť. V lige debutoval v novembri 1997 v Detroite.

„Z prvého striedania v premiérovom zápase si pamätám takmer všetko. Buly bolo v našom obrannom pásme na ľavej strane. Naľavo v obrane bol Scott Lachance, vpravo som stál ja. Je to jedna z tých vecí, na ktoré sa nedá

Historický rebríček slovenských hráčov podľa počtu odohraných zápasov v NHL k 24. marcu 2012:

1. Stan Mikita 1394 zápasov 1467 bodov (541 gólov + 926 asistencií)

10. Richard Zedník 745 379 (200+179)

zabudnúť. Splnil sa mi vtedy sen, pretože som nastúpil na prvý zápas vo veľkej lige. Aj teraz si na to spomínam akoby to bolo včera. Môžem sa mýliť v jednom či vo dvoch dňoch, ale myslím, že v Detroite sme nastúpili 17. novembra 1997 a vyhrali sme 3:1. Nie, v tom zápase som nebol nervózny. Bol som pokojný, snažil som sa neurobiť veľkú chybu,“
povedal v rozhovore pre NECN.com Chára.

Rodák z Trenčína bol pred rokmi v čase svojich začiatkov v Islanders v jednom tíme so súčasným asistentom Bruins Dougom Houdom, ktorý mal vtedy 31 rokov. „V tom zápase som asi nehral, lebo ma vytlačil zo zostavy Zdeno,“ nevedel si pre Boston.com spomenúť Houda. Chára na Long Islande odohral v prvom tíme štyri sezóny, Milbury ho potom vymenil do Otawy. V tíme Senators bol platným členom v rokoch 2001 až 2006. Následne našiel domov v Bostone.

Hrať v NHL je privilégiom

V doterajších 1000 dueloch strelil 136 gólov a pridal 315 asistencií. Okrem 451 kanadských bodov má v štatistikách 142 plusových bodov, 1467 trestných minút. V každom zápase vystrelil priemerne 2,202-krát.

„Teším sa, že som mohol odohrať toľko zápasov. Chcem hrať tak dlho, ako budem pre tím prínosom. Milujem, keď sa môžem udržiavať vo forme a tvrdo na sebe pracovať. Milujem súťaženie. Jednoducho milujem túto hru, ktorej súčasťou je aj mentálna príprava a fyzická húževnatosť. Musíte hokej milovať, hrať v NHL je privilégiom. Nemôžete len tak sedieť a hovoriť, že NHL môže byť šťastná, že v nej hráte. Je to naopak. Vy musíte byť šťastní, že hráte v NHL,“ dodal pre NECN.com Chára.

Rodák z Trenčína pred týždňom oslavoval 35. narodeniny a teraz si dal k nim ďalší dar.

Zdeno Chára smeruje do Siene slávy

V NHL získal Chára všetko, čo sa dalo a pravdepodobne smeruje do Siene slávy. Vyhral Stanleyho pohár, Norrisovu trofej pre najlepšieho obrancu súťaže, zahral si v Zápasoch hviezd či dostal ocenenie Marka Messiera za líderské schopnosti.

V Zápasoch hviezd vyhral päť rokov po sebe súťaž o najtvrdšiu strelu. „Vedel som, že by som mohol dosiahnuť métu 1000 zápasov. Bolo to náročné, trvalo to dlhé roky a mal som aj dosť šťastia. Bolo potrebné byť zdravý. V poslednej dobe som o tom trocha premýšľal, ale nie priveľa, lebo som sa sústredil na ďalšie zápasy. Je to isto míľnik. Človek na to potrebuje 14 či 15 rokov a musí hrať v priemere 70 až 75 zápasov za sezónu. Málokto pri svojom prvom stretnutí myslí dopredu na 500., 800. alebo 1000. duel. To je jednoducho priďaleko,“ uviedol Chára, ktorý sa stane 275. hráčom v histórii súťaže s 1000 odohranými zápasmi.

Viac k osobe Jozef StümpelMiroslav ŠatanPavol DemitraPeter BondraPeter ŠťastnýRichard ZedníkStan MikitaZdeno Chára