Zaujímavosti zo 16. dňa MS vo futbale v JAR

Uruguaj blokuje priamy kop

PRETÓRIA 27. júna (WEBNOVINY) – Zaujímavosti zo šestnásteho dňa XIX. majstrovstiev sveta vo futbale v Juhoafrickej republike (11. 6. – 11. 7.):

Uruguaj sa prvýkrát od roku 1970 prebojoval do štvrťfinále MS. Na vtedajšom šampionáte sa Juhoameričania dostali až do semifinále a napokon skončili štvrtí.

Tri zo šiestich gólov na MS 2010 zaznamenal Uruguaj v posledných 10 minútach zápasov – dva proti Juhoafrickej republike v základnej skupine a jeden proti Kórejskej republike v osemfinále.

Takmer presne pred 20 rokmi, 21. júna 1990, zvíťazil Uruguaj nad Kórejskou republikou 1:0 v skupinovej fáze. Oba tímy si však museli aj tak baliť kufre.

Kórejčan Lee Čchung-jong ukončil 390 minút trvajúcu sériu Uruguaja bez inkasovaného gólu na MS.

Kórejskej republike sa zatiaľ nikdy nepodarilo zdolať na pôde majstrovstiev sveta juhoamerického protivníka. Prehra s Uruguajom bola štvrtou z piatich zápasov proti mužstvám z Južnej Ameriky, nerozhodný výsledok dosiahli Kórejčania len v roku 1994 proti Bolívii.

Ghana sa stala len tretím africkým tímom, ktorému sa podarilo postúpiť do štvrťfinále MS. Pred „čiernymi hviezdami“ to dokázali iba Kamerun (1990) a Senegal (2002).

Landon Donovan kopal v dueli proti Ghane len druhú jedenástku USA v histórii MS. Tú premiérovú premenil pred 60 rokmi proti Čile Joe Maca.

Landon Donovan je s piatimi strelenými gólmi na MS momentálne rekordérom USA v tomto smere.

Striedanie Mauricea Eda za Ricarda Clarka v 31. min duelu proti Ghane bolo najskorším v podaní USA na svetových šampionátoch.