Začal posledný veľký boj o Mosul, civilisti musia opustiť mesto cez bezpečné priechody

Mosul
Iracké mesto Mosul, zničené náletmi teroristickej organizácie Islamský štát. Foto: archívne, AP Photo/Bram Janssen, File

BAGDAD 18. júna (WebNoviny.sk) – Iracká armáda v nedeľu začala útok na mosulské Staré mesto, ktoré je pod kontrolou extrémistickej militantnej skupiny Islamský štát (IS). Informáciu potvrdil veliteľ tamojších vojakov, ktorý uviedol, že ide o posledný veľký boj v rámci ich osemmesačnej misie opätovne získať Mosul.

Podľa generála Abdul-Amira Rašída Yar Allaha sa na operácii, ktorá odštartovala v ranných hodinách, zúčastňujú okrem armády aj špeciálne jednotky a federálna polícia.

Podľa predpokladov sa v Starom meste nachádza 150-tisíc civilistov. Podľa Lise Grande z OSN žijú v zúfalých podmienkach s minimom vody a jedla, pričom ich extrémisti používajú ako ľudské štíty. Ako informovala iracká štátna televízia, civilisti v Mosule dostali varovné letáky, ktoré ich urgovali k opusteniu oblasti prostredníctvom piatich „bezpečných priechodov“.

Islamský štát obsadil Mosul v lete 2014, keď z tamojšej mešity al-Núrí jeho vodca Abú Bakr al-Bagdádí vyhlásil v okupovaných miestach v Iraku a Sýrii kalifát. Druhé najväčšie mesto v Iraku je ich poslednou mestskou baštou v krajine.

Iracká armáda spustila operáciu zameranú na opätovné získanie mesta vlani v októbri a odvtedy sa im podarilo militantov vyhnať z viacerých jeho častí. Staré mesto je poslednou baštou IS v Mosule.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Abú Bakr al-Bagdádí
Firmy a inštitúcie Islamský štát