WhatsApp pozastavil spracovanie čínskych žiadostí o dáta používateľov v Hongkongu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
WhatsApp
Foto: ilustračné, SITA/AP.

Komunikačná služba WhatsApp, ktorú vlastní spoločnosť Facebook, „pozastavila“ spracovanie žiadostí orgánov činných v trestnom konaní o dáta používateľov v Hongkongu. Rozhodla sa tak pre nedávno zavedený zákon o národnej bezpečnosti.

Ako v pondelok uviedol hovorca WhatsAppu, žiadosti pozastavujú, kým čakajú na ďalšie posúdenie vplyvu zákona, vrátane ľudských práv. Informuje o tom spravodajský portál The Independent.

Spracovanie žiadostí o dáta zo strany čínskej vlády údajne pozastavuje aj Facebook a podobný krok zvažuje tiež komunikačná platforma Telegram.

Ochrana práva na súkromie

„Za týchto okolností chápeme dôležitosť ochrany práv na súkromie našich používateľov v Hongkongu. Telegram preto nemá v úmysle spracovať žiadne žiadosti o údaje týkajúce sa jeho používateľov v Hongkongu, kým sa nedosiahne medzinárodný konsenzus v súvislosti s prebiehajúcimi politickými zmenami v meste,“ vyjadril sa pre portál Hong Kong Free Press šéf marketingu Telegramu Mike Ravdonikas.

Zákon, ktorý Čína zaviedla v utorok v noci, zakazuje snahy o odtrhnutie sa, podvratnú činnosť, terorizmus a tiež zahraničné zasahovanie, no zároveň je jeho cieľom obmedzenie protestov a slobody prejavu.

Čína ním reagovala na rastúce nepokoje v Hongkongu a silnejúce prodemokratické hnutie.

Každá osoba, ktorá sa zúčastňuje na separatistických aktivitách, vrátane vykrikovania hesiel alebo nosenia transparentov a vlajok vyzývajúcich na samostatnosť mesta, porušuje zákon, bez ohľadu na to, či pri tom používa násilie alebo nie.

Jedna krajina a dva systémy

Najhorším previnilcom, ako napríklad tým, ktorých označia za organizátorov, hrozí doživotné väzenie.

V piatok polícia oznámila, že na základe zákona už obvinili jednu osobu. Verejné knižnice zase dali preč knihy prodemokratických autorov s tým, že prešetria, či porušujú spomínaný zákon.

Hongkong prešiel na základe medzinárodných dohôd v roku 1997 spod britskej správy pod správu Číny.

Do roku 2047 má podľa týchto zmlúv fungovať na princípe „jedna krajina, dva systémy“, čo by mu malo v tomto časovom rámci zaručovať slobodu v otázkach politického systému a spravovania spoločnosti.

Čína porušuje dohodu

Čína však podľa hongkonského prodemokratického tábora túto dohodu porušuje a už teraz vnucuje Hongkongu svoje predstavy o jeho fungovaní.

Po tom, ako Peking v máji ohlásil nový zákon, spustila sa naň medzinárodná kritika a vypukli aj ďalšie demonštrácie.

Čína však tvrdí, že zákon potrebuje, aby zabránila nepokojom a nestabilite a kritiku odmieta ako zasahovanie do svojich vnútorných záležitostí.

Informácie pochádzajú z webstránky www.independent.co.uk a archívu agentúry SITA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mike Ravdonikas
Firmy a inštitúcie FacebookTelegramWhatsApp