V kežmarskej nemocnici pribudli monitory dychu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Kezmarok_sids.jpg
Foto: AGEL SK

Monitory pomáhajú pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat

Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra v Kežmarku participuje na projekte Nadácie Križovatka „Mamička dýcham“. So šiestimi novými monitormi dychu budú sledované všetky detské postieľky pre novorodencov v zdravotníckom zariadení.

Kežmarská nemocnica dennodenne využíva monitory dychu, ktoré citlivo zaznamenávajú poruchy dýchania.

Ak sa dýchanie zastaví na viac ako dvadsať sekúnd alebo sa frekvencia dychu zníži pod hranicu desať dychov za jednu minútu, spustí sa zvuková a svetelná signalizácia monitoru, čím sa môže dieťatko zachrániť.

Prvé dostali už v roku 2011

Ako uviedla pre agentúru SITA riaditeľka Nadácie Križovatka Táňa Tomasch, nadácia spolupracuje s novorodeneckým oddelením už od roku 2011, keď prvýkrát darovala monitory dychu Babysense.

„Za kežmarskú nemocnicu vyslovujem veľké poďakovanie, oceňujeme snahu pomáhať najmenším deťom, ktoré sa narodia v našom zdravotníckom zariadení. Vďaka novým monitorom budeme môcť zvýšiť kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti,“ povedal riaditeľ nemocnice Viktor Halíř.

Monitory pomáhajú pri syndróme náhleho úmrtia dojčiat v prvom roku života. Syndróm väčšinou postihuje deti do šiesteho mesiaca života. Najčastejšie k nešťastiu dochádza počas spánku.

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat je diagnóza, ktorá spôsobuje náhlu smrť aj u úplne zdravých novorodencov zastavením dychu v spánku – a to bez akýchkoľvek predchádzajúcich príznakov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie Nadácia KrižovatkaNemocnica Dr. V. Alexandra Kežmarok