Trnavský samosprávny kraj organizuje dobrovoľné očkovanie proti vírusu HPV, uskutoční sa v troch mestách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HPV vaccine. Vaccination, immunization, treatment that prevent infection by certain types of human papillomavirus. Healthcare And Medical concept.
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Trnavský samosprávny kraj organizuje špeciálny deň očkovania proti vírusu HPV a zároveň podporuje kampaň zameranú na prevenciu pred onkologickým ochorením u oboch pohlaví.

Dobrovoľné očkovanie bude prebiehať v sobotu 15. apríla , a to v konkrétnych pediatrických ambulanciách v Dunajskej Strede, Trnave aj v Skalici. Informoval o tom odbor komunikácie Úradu Trnavského kraja.

Vhodné od deviatich rokov

„Očkovanie pripravujeme v spolupráci s ambulantnými pediatrami, zdravotníckym personálom či študentmi troch zdravotníckych župných škôl, ktorí už v týchto dňoch prezentujú spôsoby prevencie pred ochorením medzi ich rovesníkmi,“ uviedol trnavský župan Jozef Viskupič.

Cieľom je podľa neho zvýšenie povedomia o prevencii pred život ohrozujúcim ochorením u oboch pohlaví.

Očkovanie je podľa riaditeľky odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Lucie Šmidovičovej vhodné pre dievčatá a chlapcov od deviatich rokov.

Vakcína je v plnej výške hradená poisťovňou, a to dievčatám a chlapcom vo veku 12 rokov, ktorí ešte nemali 13. narodeniny. Starší záujemcovia môžu využiť finančné benefity, ktoré ponúkajú jednotlivé zdravotné poisťovne.

Vysoko nákazlivý vírus

Očkovacia schéma je dvojdávková pre deti do 15. roku života, a trojdávková pre mladistvých, ktorí už tento vek dosiahli. O konkrétnych termínoch preočkovania bude župa informovať.

HPV (ľudský papilomavírus) je rakovinotvorný vírus, ktorý môže spôsobiť rakovinu u oboch pohlaví. Je vysoko nákazlivý a prenáša sa pohlavným stykom.

S týmto typom vírusu sa počas života stretne väčšina sexuálne aktívnych mužov a žien. Infekcia sa spočiatku nemusí prejaviť, pričom prvotné príznaky sa môžu objaviť po niekoľkých rokoch.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičLucia Šmidovičová
Firmy a inštitúcie TTSK Trnavský samosprávny kraj (VÚC)