SME: Slovensko má záujem o sestry z Kuby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kuba_vlajka.jpg
Foto: Pixabay.com

Na Slovensko by mohlo prísť v najbližších rokoch pracovať niekoľko sestier z komunistickej Kuby. Ministerstvo zdravotníctva o tom rokovalo počas februárovej návštevy na ostrove. Informuje o tom denník SME.

Okrem lieku na diabetickú nohu sa podľa šéfa služobného úradu ministerstva Jozefa Ráža ml. hovorilo aj o sestrách. Na rozdiel od Kuby ich má Slovensko nedostatok.

V tom, koľko ich chýba, sa ministerstvo a komora sestier nezhodujú. Štát hovorí o zhruba dvoch tisíckach, komora až o pätnástich tisícoch. V roku 2014 na Slovensku registrovali vyše 31-tisíc sestier. Na tisíc obyvateľov je to len 5,8 sestry. Z krajín Visegrádskej štvorky má menší podiel len Poľsko.

Otázka platov

Príchod sestier sa podľa hovorkyne ministerstva Zuzany Eliášovej vyhodnocuje a analyzuje. „Zatiaľ je predčasné sa preto k detailom vyjadrovať.“ Kedy budú výsledky, nepovedala.

Kubánske sestry podľa informácii SME lákajú aj niektoré arabské krajiny. Údajne im ponúkajú mesačne až 2700 eur, čo je vysoko nad priemernou mzdou sestier v slovenských nemocniciach.

V štátnych sa podľa ministerstva plat pohybuje okolo 1100 eur v hrubom. Viac ako pätina sestier však podľa vlaňajšieho prieskumu ich komory mesačne v hrubom zarába len 600 až 700 eur.

Ukrajinky radšej idú ďalej

Nízka priemerná mzda slovenských sestier oproti väčšine krajín Európskej únie je podľa šéfky komory Ivety Lazorovej dôvodom, prečo sa k nám sestry z cudziny neženú.

Platí to podľa nej aj o ukrajinských sestrách. „Keď už cestujú, tak do lepšie zarábajúcich krajín,“ vraví. Na Slovensku je ich podľa Lazorovej veľmi málo.

Platí to aj pre bulharské a rumunské sestry, ktoré zarábajú najmenej z Únie. Namiesto na Slovensko podľa šéfky komory smerujú radšej do Francúzka a Španielska, kde zarobia viac ako u nás.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať