Slováci sa vyhýbajú domácim zubárom, avšak v zahraničí platia tisíce eur bez záruky

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zubár, zuby, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Cesta za zdravším a krajším chrupom za hranice, ktorej podľahli aj Slováci, sa môže skončiť prázdnou peňaženkou aj zničenými zubmi.

Podľa najnovších údajov NCZI o Zubnolekárskej starostlivosti v Slovenskej republike v roku 2023 bolo evidovaných 5,2 milióna pacientov v ambulanciách zubného lekárstva, pričom absolvovali viac ako 6,6 milióna návštev.

Ľudia uprednostňujú peniaze pred zdravím

Najmenej návštev bolo zaznamenaných u dospelých pacientov vo veku 19 a viac rokov. Preventívne prehliadky absolvovalo len 48 % evidovaných pacientov, zvyšok sa o svoje zuby nestará pravidelne, čo vedie k zhoršujúcemu sa orálnemu zdraviu.

„Najčastejším dôvodom, prečo si ľudia vyberajú ošetrenie zubov v zahraničí, je vidina šetrenia financií. Uprednostnia peniaze pred zdravím. Zuby však nie sú len estetická záležitosť – ich nesprávne ošetrenie môže mať vážne zdravotné následky,“ upozorňuje Michaela Klein, hlavná dentálna hygienička zubnej kliniky Dr. Martin a vedúca Katedry dentálnej hygieny na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.

Údaje NCZI ukazujú, že v roku 2023 bolo po preventívnej prehliadke potrebné vykonať sanáciu chrupu až u 65 % pacientov. Až 42,7 % pacientov potrebovalo ďalšie zákroky na odstránenie problémov so zubami.

Zahraničie je veľkým lákadlom

Mnohí si však namiesto ošetrenia na Slovensku zvolia lacné zákroky v zahraničí, ktoré môžu mať katastrofálne následky. Medzi krajiny, kam Slováci často cestujú za zubnou starostlivosťou patrí Česko, Maďarsko, balkánske krajiny, ale aj Turecko. Tamojšie kliniky tam lákajú na nízke ceny a rýchle zákroky, no odborníci varujú, že kvalita nie vždy zodpovedá očakávaniam.

„Slováci najčastejšie cestujú do Turecka kvôli rozsiahlym estetickým rekonštrukciám chrupu. Dávajú si tam zhotoviť korunky, fazety, mostíky či implantáty. Mnohé komplikácie sa však neprejavia okamžite po zákroku, ale až po návrate domov – napríklad nesprávne vyhotovené protetické práce, ktoré spôsobujú tlak alebo sa dokonca lámu, keďže sú často vyrobené z nekvalitných a lacných materiálov,“ upozorňuje Michaela Klein.

Problémom je aj zložitá reklamácia

Jedným z hlavných problémov dentálnej turistiky je aj zložitá reklamácia. Na Slovensku máte na použité materiály zákonnú záruku dva roky, zatiaľ čo v zahraničí sú podmienky iné.

„V štátoch mimo neplatí rovnaké právo na ochranu spotrebiteľa ako u nás. Uplatniť si záruku je takmer nemožné. A keď sa chcete sťažovať, zrazu vám v klinike ‚prestanú‘ rozumieť. V Turecku musíte pri reklamácii získať posudok od iného tureckého zubára, komunikovať so stomatológom, ktorý zákrok vykonal, a často aj právne riešiť kompenzáciu,“ upozorňuje dentálna hygienička.

Aká je najlepšia investícia do zdravého chrupu?

Ak sa zákrok pokazí, pacienti sú nútení absolvovať drahú opravu na Slovensku, pričom v niektorých prípadoch už zub nie je možné zachrániť. Namiesto cestovania za lacnými zákrokmi odborníci odporúčajú pravidelné návštevy domáceho zubára.

„Najlepšou investíciou do zdravého chrupu je kvalitná starostlivosť a pravidelná dentálna hygiena. Aby ste nemuseli zaplatiť dvakrát, raz v zahraničí za nekvalitnú prácu a potom u nás za opravu,“ dodáva Klein.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíSlovenská zdravotnícka univerzita v Bratislave