Sestry vítajú možnosť predpisovania zdravotníckych pomôcok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Obvazy.jpg
Foto: Pixabay.com

Ale: z vyše päťtisíc môžu predpisovať len 15, niektoré dôležité im v zozname chýbajú

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) víta, že sestry špecialistky budú môcť po prvýkrát v histórii predpisovať niektoré zdravotnícke pomôcky. Ako v tlačovej správe uviedla komora, to pomôže nielen pacientom, ale aj zjednoduší chod mnohých ambulancií.

„Je však škoda, že sestry špecialistky budú môcť predpisovať len 15 z vyše 5 000 zdravotníckych pomôcok. Komora preto verí, že Ministerstvo zdravotníctva SR ešte prehodnotí navrhovaný zoznam zdravotníckych pomôcok a sestrám umožní predpisovať aj ďalšie pomôcky, aby sa tým pomohlo aj ďalším imobilným a dlhodobo chorým pacientom, pre ktorých je často veľkým utrpením si ísť po recept k lekárovi,“ konštatuje SKSaPA.

Veľký krok pre sestry

Komora ocenila ministra zdravotníctva Tomáša Druckera, ktorý sa podľa nej ako prvý minister zdravotníctva v histórii odhodlal posilniť kompetencie sestrám a pôrodným asistentkám, a tým umožnil najodbornejším sestrám predpisovať zdravotnícke pomôcky, čo doteraz mohli len lekári.

„Je to veľký krok v histórii ošetrovateľstva, ktorý môže nielen zefektívniť systém poskytovania zdravotnej starostlivosti, ale taktiež môže prispieť k zatraktívneniu povolania sestry na Slovensku,“ skonštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová.

Podľa jej slov verí, že z navrhovaného zoznamu zdravotníckych pomôcok dlhodobo chorým pacientom pomôžu najmä plienky, podložky pod chorých, obväzy či roztoky na výplachy rán.

Užší obväz predpíše len lekár

SKSaPA ďalej upozorňuje na to, že v návrhu MZ SR chýbajú viaceré zdravotnícke pomôcky, ktoré sa veľmi často využívajú či už v terénnej praxi pre agentúru domácej ošetrovateľskej starostlivosti (ADOS) alebo v domovoch sociálnych služieb.

Podľa Lazorovej je nelogické, že sestra špecialistka po novom bude môcť predpísať pacientovi elastický obväz v šírke od 10 do 12 centimetrov, ale pri potrebe elastického obväzu do 10 alebo nad 12 centimetrov bude musieť pacient navštíviť lekára.

Ako povedal predseda Sekcie sestier pracujúcich v ADOS Jaroslav Straka, ministerstvom navrhovaný zoznam zdravotníckych pomôcok je nutné doplniť o palicu jednoduchú, barly predlakťové pre dospelých a barly podpazušné pre dospelých, ktoré sú potrebné na riešenia mobility pacienta v domácom prostredí.

Dôležitá je aj prevencia vzniku pádov, aby pacient neostal dlhodobo pripútaný na lôžku.

Chýba toho viac

Taktiež by podľa Straku pacientom veľmi pomohlo, keby im sestry špecialistky v rámci ADOS mohli predpisovať antidekubitné a polohovacie pomôcky, pomôcky uľahčujúce osobnú hygienu, vaňové a sprchovacie, pomôcky uľahčujúce osobnú hygienu na toalety, polohovaciu posteľ, či toaletnú stoličku a vozík s príslušenstvom.

„Týmito nevyhnutnými pomôckami sestra zabezpečuje ošetrovateľskú starostlivosť zameranú na prevenciu vzniku dekubitov ako aj komplexnú ošetrovateľskú starostlivosť u imobilných a čiastočne nepohyblivých. Sestra je absolútne kompetentná pre určenie využitia týchto pomôcok z hľadiska poskytovania ošetrovateľskej starostlivosti, ako aj prevencie a podpory zdravia,“ dodal Straka.

Lazorová ubezpečuje, že sestry špecialistky chcú poskytovať kvalitnú ošetrovateľskú starostlivosť, ak budú mať k tomu dostatok kvalitných zdravotníckych prostriedkov, podobne ako lekári, ktorí majú na diagnostiku a liečbu pacientov kvalitné zdravotnícke prístroje a technológie.

Cieľom prvotného návrhu SKSaPA bolo uľahčiť život pacientom a prácu sestrám v ošetrovaní pacientov.

„Je preto veľká škoda, že sestry špecialistky budú môcť pre začiatok predpisovať len 15 vybraných z vyše 5 000 zdravotníckych pomôcok. Aj naďalej sa preto budú musieť viacerí imobilní alebo polymorbídni pacienti prevážať z miesta bydliska či zariadenia sociálnych služieb k lekárovi, kde musí často čakať aj hodiny na poradie preto, aby mu lekár predpísal zdravotnícku pomôcku či materiál, ktorý nevyhnutne potrebuje na to, aby sa zlepšil jeho zdravotný stav,“ uzavrela Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek