Šéfka EK oznámila dobrú správu, Pfizer/BioNTech dodá EÚ ďalších 1,8 miliardy vakcín

Pfizer/BioNTech
Vakcína od konzorcia Pfizer a BioNTech. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Európska komisia (EK) v sobotu uzavrela s konzorciom výrobcov vakcín PfizerBioNTech dohodu o dodávkach potenciálne až 1,8 miliardy dávok očkovacej látky proti koronavírusu, ktoré by sa mali zrealizovať do konca roku 2023.

Viac o téme: Koronavírus

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová v sobotu na Twitteri oznámila, že jej úrad „práve schválil kontrakt na garantované dodávky 900 miliónov dávok vakcíny (a opciu na ďalších 900 miliónov).“

Všetky komponenty budú z EÚ

Nová zmluva, ktorú podporujú členské štáty Európskej únie, zahŕňa nielen výrobu vakcín, ale zároveň zabezpečuje, že všetky podstatné komponenty sa budú nakupovať v EÚ. Európska komisia doteraz podpísala dohody o dodávkach 2,3 miliardy dávok očkovacej látky proti koronavírusu od viacerých firiem.

„Ďalšie kontrakty a ďalšie technológie vakcín budú nasledovať,“ uviedla šéfka EK na Twitteri.

Pfizer vykompenzuje meškajúcu AstraZenecu

Americká spoločnosť Pfizer a nemecká firma BioNTech, ktoré vakcínu proti ochoreniu COVID-19 produkujú spoločne, už pred sobotňajším podpisom nového kontraktu uviedli, že Európskej únii dodajú dodatočných 50 miliónov dávok očkovacej látky v priebehu druhého kvartálu tohto roka, aby vykompenzovali meškajúce dodávky od spoločnosti AstraZeneca.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ursula von der Leyen
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechEK Európska komisiaEU Európska úniaPfizer