Šanca:PPP projekt nemocnice v Bratislave by mal preveriť ÚVO

Lupa.jpg
Foto: Pixabay.com

Podľa predsedu ŠANCE Viliama Novotného bude po zrušení súťažného dialógu na PPP projekt univerzitnej nemocnice v Bratislave na ťahu Úrad verejného obstarávania a Ministerstvo financií SR, aby preverili vážne podozrenia z nehospodárneho nakladania s verejnými prostriedkami. Prisľúbili to totiž ešte v roku 2015.

Podľa Novotného predchádzajúce vedenie ministerstva zdravotníctva od začiatku nevedelo, čo obstaráva. „Na základe takto zbabraného tendra sa nová nemocnica nedala postaviť. Jej financovanie a umiestnenie bolo nezmyselné, na čo ale ministerstvo zdravotníctva upozorňovali odborníci od samého začiatku“, upozorňuje. V priebehu roka 2015 sa vtedy opozičný poslanec Viliam Novotný obrátil najprv na Úrad vlády SR, ktorý vec odstúpil ministerstvu financií (MF) a potom opakovane aj na Úrad verejného obstarávania (ÚVO) so žiadosťou, aby skontrolovali tender na novú univerzitnú nemocnicu (UN) v Bratislave.

Ministerstvo zdravotníctva však za tento zbabraný tender zaplatilo obrovské peniaze. Najprv 700 tisíc eur za štúdiu uskutočniteľnosti a ďalších 2,25 milióna eur poradcom. Za tieto peniaze by sa dalo kúpiť 5 – 6 kvalitných CT prístrojov. „Podľa mňa tu došlo k závažnému plytvaniu verejných peňazí, za ktoré by mal niekto niesť zodpovednosť,“ konštatuje Viliam Novotný. „Obe inštitúcie, ÚVO aj MF prisľúbili, že tender skontrolujú po skončení súťažného dialógu. Ak vláda návrh na aktualizáciu zámeru výstavby novej UN v Bratislave, ktorý predkladá minister zdravotníctva Tomáš Drucker príjme a súťažný dialóg ukončí, okamžite sa na nich obrátim so žiadosťou na skontrolovanie PPP tendra,“ pokračuje Novotný, podľa ktorého to ale nič nemení na veci, že prehodnotenie tohto projektu novým ministrom zdravotníctva je správny krok.

Jediným riešením je zrušiť súčasnú súťaž a znova ju pripraviť po konzultáciách s oboma univerzitami, zdravotnými poisťovňami aj odborníkmi. „Bratislava nutne potrebuje novú budovu pre univerzitnú nemocnicu. Už 30 rokov sa o tom diskutuje, ale k realizácii stále nedošlo. Práve preto som od začiatku tento zbabraný PPP tender kritizoval a tvrdil som, že k výstavbe novej nemocnice nepovedie. Pacienti však strácajú čas. Ukazuje sa, že som mal pravdu. Najprv mala byť nová nemocnica v roku 2018, potom 2020 a dnes je aj tento termín neistý. Minister Drucker na viac uvažuje aj o možnosti výstavby zo štátnych peňazí. Obávam sa, aby to neskončilo ako kauza Váhostav. So štátnymi zákazkami stavanými sponzormi SMERu nemáme najlepšie skúsenosti,“ dodáva predseda Šance .

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ŠancaUNB Univerzitná nemocnica Bratislava