Poslanci schválili doplnkové ordinačné hodiny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Patlament
Foto: SITA / Marko Erd

AKTUALIZOVANÉ – Maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách bude 30 eur.

Poslanci schválili pozmeňujúci návrh v rámci novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorým sa zavádzajú doplnkové ordinačné hodiny.

Ako vysvetlil novinárom minister zdravotníctva Tomáš Drucker, doplnkové ordinačné hodiny znamenajú, že ak lekár alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti splní podmienky ustanovené zákonom, to znamená, musí minimálne poskytovať špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu 30 hodín, všeobecnú 35 hodín týždenne, môže si zriadiť doplnkové ordinačné hodiny v časoch na to presne určených.

Doplnkové ordinačné hodiny budú dobrovoľné.

Vraj to nie je poplatok

Ako pokračoval šéf rezortu, musia byť schválené vyšším územným celkom. Doplnkové ordinačné hodiny môžu byť v rozsahu maximálne 30 % riadnych ordinačných hodín, taktiež maximálne môže lekár vyšetriť 30 % pacientov, z pacientov, ktorých za týždeň ambulancia ošetrí.

Podľa pozmeňujúceho návrhu maximálna úhrada pacienta v doplnkových ordinačných hodinách bude 30 eur. Pôvodne sa navrhovalo 50 eur.

Minister odmieta, že ide o poplatok. „Ide o ochranný limit pri priamej úhrade pacienta podľa zverejneného cenníka,“ vysvetlil Drucker.

„Čo je ale najpodstatnejšie, že tieto doplnkové ordinačné hodiny sú naviac oproti súčasnosti. Ak sa nenájde čo i len jeden poskytovateľ a čo i len jeden pacient, tak sa v zásade na súčasnom systéme nič nemení,“ zdôraznil na stredajšom brífingu Drucker.

Doplnkové ordinačné hodiny nadobudnú účinnosť od 1. mája 2018.

Pozmeňujúci návrh taktiež zavádza povinnosť pre špecialistov prijať pacientov do 20 dní od objednania.

Beblavý: Je to nesociálne

Poslanec a líder vznikajúcej strany SPOLU – občianska demokracia Miroslav Beblavý navrhoval, aby maximálna úhrada pacienta v rámci doplnkových ordinačných hodín bola 10 eur. Rozsah doplnkových ordinačných hodín tiež navrhol najviac 20 % schválených ordinačných hodín v kalendárnom týždni.

Parlament však jeho pozmeňujúce návrhy odmietol.

„Na návrh ministra Druckera a vládnej koalície parlament práve schválil 30 eurové poplatky za objednanie sa k špecialistovi, považujem to za nesociálne a nesystémové, boli na stole lepšie riešenia. Tento poplatok povedie k tomu, že bohatší pacienti, v bohatších regiónoch sa budú môcť objednávať, v chudobnejších regiónoch to budú najzúfalejší ľudia,“ povedal novinárom na brífingu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republiky