Popôrodná depresia – všetko, čo musíte vedieť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Cute,Baby,And,Young,Woman,Suffering,From,Postnatal,Depression,At
Foto: Shutterstock

Predstavte si, že vám ponúkli novú, veľmi dôležitú prácu. Hneď v prvý deň zistíte, že pracovný čas je taký dlhý, že sa nemôžete dobre vyspať, aby ste boli produktívni.

Čoskoro je únava taká veľká, že sa začnete cítiť tak beznádejne, že už nepočítate s pozitívnym hodnotením svojej práce. Pre niektoré ženy sú to pocity, ktoré sprevádzajú príchod dieťaťa. V tomto texte sa dozviete tajomstvá popôrodnej depresie!

Čo je popôrodná depresia?

Popôrodná depresia (známa aj ako PPD) je stav, ktorým trpí mnoho žien po pôrode. Je to silný pocit smútku, úzkosti a únavy, ktorý pretrváva dlho po pôrode.

Z toho vyplývajúce pocity vám môžu sťažiť starostlivosť o seba aj o dieťa. PPD sa môže vyskytnúť kedykoľvek po pôrode. Najčastejšie sa začína počas prvých 3 týždňov od narodenia dieťaťa.

Popôrodná depresia je závažné duševné ochorenie, ktoré sa týka mozgu a ovplyvňuje vaše správanie a fyzické zdravie. Ak máte depresiu, pocity úzkosti a smútku nezmiznú a môžu zasahovať do vášho každodenného života.

V súčasnosti je online psychoterapia pohodlným spôsobom, ako dosiahnuť odbornú pomoc bez toho, aby ste museli opustiť domov.

Ako rozlíšiť popôrodný smútok od popôrodnej depresie?

Mnoho žien po pôrode prežíva popôrodný smútok. Je však ľahké si ho pomýliť s depresiou, pretože majú podobné príznaky.

Na druhej strane príznaky baby blues zvyčajne trvajú približne 10 dní a vyznačujú sa nižšou intenzitou, zatiaľ čo príznaky popôrodnej depresie môžu trvať niekoľko týždňov alebo dokonca mesiacov a sú veľmi intenzívne.

Charakteristické príznaky baby blues sú:

  • smútok a plač,
  • nedostatok chuti do jedla,
  • náhle zmeny nálady,
  • problémy so spánkom.

Pamätajte, že nikdy nie je na škodu poradiť sa o svojich príznakoch s lekárom, ktorý v prípade potreby posúdi, či potrebujete liečbu.

Čo spôsobuje popôrodnú depresiu?

Odborníci nevedia jednoznačne povedať, či existuje nejaká súvislosť medzi depresiou a rýchlym poklesom hormónov po pôrode. Počas tehotenstva sú hladiny estrogénu a progesterónu desaťkrát vyššie ako normálne a po pôrode rýchlo klesajú.

Okrem chemických zmien sú s pôrodom spojené aj psychologické a sociálne zmeny, vďaka ktorým je riziko popôrodnej depresie vyššie.

Príkladom týchto zmien sú nielen fyzické zmeny, ktoré nastali v tele, ale aj nedostatok spánku, príznaky súvisiace s rodičovstvom a zmeny vo vašom vzťahu s partnerom po pôrode.

Koho postihuje popôrodná depresia?

Popôrodná depresia je bežný stav. Až 75 % žien po pôrode prežíva baby blues, pričom u 15 % z tejto skupiny sa vyvinie popôrodná depresia.

Okrem toho sa u jednej z tisíc žien vyvinie popôrodná psychóza.

Ako dlho trvá popôrodná depresia?

Popôrodná depresia sa môže vyskytovať až rok po pôrode. To však neznamená, že sa za tento čas „vyliečite”, pretože príznaky môžu pretrvávať aj oveľa dlhšie.

Je dobré poradiť sa so svojím lekárom o vašich príznakoch a o tom, ako prebieha vaša liečba. Nezabudnite byť úprimní pri opisovaní svojich pocitov!

Dôležité!

Ak si myslíte, že máte depresiu, čo najskôr sa obráťte na svojho všeobecného lekára, pôrodnú asistentku alebo všeobecnú zdravotnú sestru, aby vám poskytli potrebnú podporu.

Nebojujte sami a nemyslite si, že problém zmizne. Môže to trvať mesiace alebo dokonca roky. Ak sa nič neurobí, stav sa bude zhoršovať. Depresiu možno liečiť a so správnou pomocou sa môžete úplne zotaviť.

Je potrebné pripomenúť, že aj otcovia a partneri môžu mať po narodení dieťaťa depresiu.

Tento článok nie je autorským obsahom SITA.sk. Bol dodaný klientom, uverejnený ako platený PR článok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať