Polícia pri razii zhabala onkologické lieky

POLÍCIA:
Foto: SITA/Polícia SR
Fentanyl sa používa pri liečbe onkologických ochorení, môže byť však silne návykový

Policajti NAKA vykonali v stredu v Nitre, Partizánskom a v obci Hájske protidrogové razie zamerané na drogovú trestnú činnosť. Ako polícia informovala na sociálnej sieti, páchatelia zneužívali aj onkologické lieky.

Išlo súčasne o dve akcie s krycím názvom Čistič a Partizán. Zasahovalo pri nich vyše sto policajtov z rôznych zložiek.

Počas akcie skončilo v rukách polície 11 podozrivých. Obvinených je až trinásť osôb. Pre dvanásť z nich bude vyšetrovateľ žiadať väzbu. V prípade dokázania viny im hrozí trest na 10 až 15, niektorým až na 20 rokov.

Jeden z obvinených vybudoval drogovú organizovanú skupinu s pevnou členskou základňou. Pôsobila predovšetkým v Nitrianskom kraji, ale aj v iných častiach Slovenska.

Omamné a psychotropné látky jej členovia koordinovane zadovažovali, prechovávali a následne predávali vo svojom teritóriu.

Onkolieky aj drogy

Pri množstve domových prehliadok vrátane prehliadok vozidiel policajti zaistili 127 onkologických liekov, zneužívaných na drogovú trestnú činnosť. Medzi zaistenými vecami boli aj iné drogy, či išlo o marihuanu a pervitín, však musia najskôr potvrdiť kriminalistickí experti.

Polícia varuje pred zneužívaním fentanylu, ktorý sa používa pri liečbe onkologických ochorení. Látka je mimoriadne nebezpečná. Závislosť vzniká veľmi rýchlo a odvykanie je sprevádzané ťažkými abstinenčnými príznakmi. Na svedomí má viacero prípadov smrteľných predávkovaní.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom