Polícia odmietla trestné oznámenie na Čisláka

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
8.jpg
Viliam Čislák SITA / Robert Tappert

Trestné oznámenie podali členovia OKS a Mladých liberálov pre Čislákove výroky na adresu zdravotných sestier. 

Polícia odmietla trestné oznámenie proti bývalému ministrovi zdravotníctva Viliamovi Čislákovi vo veci jeho obvinení na adresu zdravotných sestier. Informoval o tom predseda OKS Ondrej Dostál, ktorý trestné oznámenie podal. „Proti uzneseniu vyšetrovateľa som podal sťažnosť,“ uviedol Dostál.

Trestné oznámenie podali spolu s podpredsedom OKS Ivanom Kuhnom a predsedom Mladých liberálov Jakubom Nedobom 2. februára 2016. Reagovali ním na medializované informácie, podľa ktorých Čislák v predchádzajúci deň podal trestné oznámenie na zdravotné sestry pre podozrenie, že svojimi verejnými vyjadreniami spáchali trestný čin šírenia poplašnej správy.

„Podľa nášho názoru je evidentné, že trestného činu šírenia poplašnej správy sa zdravotné sestry a ich predstaviteľky svojimi verejne prednesenými tvrdeniami nielenže nedopustili, ale ani dopustiť nemohli. Dôvodom podania trestného oznámenia zo strany exministra Čisláka preto ťažko mohlo byť skutočné podozrenie, že zo strany sestier bol spáchaný trestný čin šírenia poplašnej správy,“ odôvodnil Dostál.

Podľa neho skôr mohlo ísť o snahu zastrašovať zdravotné sestry a ich predstaviteľky v konflikte s ministerstvom zdravotníctva a vyvíjať na ne tlak prostredníctvom ich vystavenia hrozbe trestného stíhania. „A tým sa Čislák mohol dopustiť trestného činu krivého obvinenia podľa § 345 Trestného zákona,“ vysvetlil Dostál.

Vyšetrovateľ podľa Dostála nedostatočne zistil skutkový stav veci, pretože z odôvodnenia jeho uznesenia vyplýva, že vychádzal iba z trestného oznámenia a informácií z médií, ktoré boli jeho prílohou.

V odôvodnení svojho rozhodnutia odmietnuť trestné oznámenie podľa Dostála uviedol, že nie je úlohou orgánov činných v trestnom konaní zaoberať sa „ničím nepodloženými domnienkami a podozreniami vychádzajúcimi z množstva medializovaných a neoverených informácií, o čom svedčí samotný obsah trestného oznámenia.“

Ako Dostál pripomína, v oznámení pritom uviedli, v čom podľa nich mohlo spočívať naplnenie skutkovej podstaty trestného činu krivého obvinenia.

„Vyšetrovateľ sa však vôbec nezaoberal obsahom trestného oznámenia, ktoré proti zdravotným sestrám a ich predstaviteľkám podal V. Čislák. Skutočnosť, že takéto trestné oznámenie podal, pritom nie je žiadnou ‚medializovanou a neoverenou informáciou‘, ale informáciou, ktorú médiám poskytol samotný V. Čislák,“ vysvetlil Dostál.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie OKS Občianska konzervatívna strana