Pacient napadol sanitárku v žilinskej nemocnici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zilina_urgent.jpg
Urgentný príjem vo FNsP Žilina Foto: FNsP Žilina

Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina podala oznámenie o podozrení zo spáchania trestného činu. Dopustiť sa ho mal pacient privezený na urgentný príjem, ktorý verbálne a neskôr aj fyzicky napadol sanitárku urgentného príjmu.

„Pacienta k nám priviezla sanitka. Napriek tomu, že už od začiatku bol veľmi agresívny a nespolupracoval, zdravotníci robili maximum, aby mu mohli ošetriť jeho zranenie,“ vysvetlil generálny riaditeľ žilinskej nemocnice Igor Stalmašek.

Podľa jeho slov muž vulgárne napádal prítomných zamestnancov nemocnice a následne päsťou udrel sanitárku pod oko. Kým prišla privolaná polícia, pacient naďalej z lôžka pokračoval vo verbálnych útokoch i na ostatných prítomných ľudí na urgentnom príjme. Podarilo sa mu uvoľniť ochrannú fixáciu jeho dolných končatín.

Pri ďalšej snahe sanitárky situáciu upokojiť ju dotyčný muž kopol do ramena silou, ktorá ju odhodila do priľahlých dverí.

Alkohol_pohariky.jpg
Foto: Pixabay.com

Majú dosť suplovania záchytiek

Ako uviedol generálny riaditeľ FNsP, nejde pritom o ojedinelý prípad.

„Naši zdravotníci pracujú na urgentnom príjme pod veľkým tlakom, v náročných podmienkach, kedy sú pravidelne slovne napádaní a čo je horšie, i fyzicky. Ide predovšetkým o sociálne slabších pacientov, bezdomovcov, opitých ľudí, ktorí nepoznajú mieru a útočia na svoje okolie. A keďže u nás úplne absentujú záchytky, v noci, cez víkendy, sviatky sú na urgente ako doma,“ zdôraznil I. Stalmašek.

Sanitár, sestra či lekár sa tak podľa Stalmaška v snahe pomôcť stáva často terčom vulgárnych nadávok, vyhrážok alebo dokonca násilia.

V takýchto prípadoch je na urgentný príjem okamžite privolaná polícia, ktorá pomáha zdravotníkom pri starostlivosti o pacienta. „Ten však väčšinou ostáva na expektačnom lôžku, takže pracovníci sú stále obozretní a okrem stráženia jeho životných funkcií, musia strážiť aj svoje vlastné zdravie,“ doplnil generálny riaditeľ.

Veľká noc prinesie veľa opitých

V súvislosti s problémom na urgentnom príjme pripomína nemocnica aj blížiace sa veľkonočné sviatky.

„Vlani sme na urgente ošetrili od Veľkého piatka do Veľkonočného pondelka viac ako 400 pacientov. Opäť sme bojovali s alkoholom, no nielen u dospelých. Situácia je neúnosná a naši zdravotníci nemôžu neustále suplovať chýbajúce záchytky na úkor ich psychického a fyzického zdravia,“ uzavrel Stalmašek.

Zdravotnícki pracovníci majúna Slovensku štatút chránenej osoby. Znamená to, že útoky na nich sú trestané prísnejšie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie FNsP ZA Fakultná nemocnica s poliklinikou Žilina