Oddlžením sa má vláda zaoberať po prázdninách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tomáš Drucker
Minister zdravotníctva Tomáš Drucker Foto: SITA / Peter Maďar

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker predpokladá, že vláda tento materiál nakoniec schváli.

O koncepcii oddlženia zdravotníckych zariadení by mohla vláda podľa ministra zdravotníctva Tomáša Druckera rokovať po skončení letných prázdnin.

„Po letných prázdninách, kedy sa vrátia jednotliví partneri, bude dostatok času si to prediskutovať,“ reagoval po pondelkovom rokovaní vlády na otázku, kedy bude vláda o tomto materiáli rokovať.

Drucker predpokladá, že vláda tento materiál nakoniec schváli. „Pokiaľ by to nemalo byť koncom augusta schválené, môže pri oddlžení nastať časový posun,“ priznal šéf rezortu zdravotníctva. Podľa neho ide o odbornú tému a nevníma, že je s materiálom nejaký problém. „Na úrovni politickej to môže byť témou koaličnej rady, ak si to koaliční partneri vyžiadajú,“ dodal.

V niekoľkých kolách

Na oddlženie zdravotníckych zariadení by sa malo vyčleniť do 585 mil. eur zo štátnych finančných aktív. Podľa prvotného materiálu zo spomínanej sumy predstavuje poskytnutie návratnej finančnej výpomoci pre Národnú transfúznu službu SR na úhradu záväzkov po lehote splatnosti v sume 28 mil. eur.

Základnými princípmi oddlženia budú podľa ministra rovnaký prístup a zaobchádzanie pre všetkých, dobrovoľnosť na strane dlžníka a na strane veriteľa transparentnosť. Ako vysvetlil ešte koncom júna Drucker, bude niekoľko kôl oddlžovania. Podmienené bude vytvorením dozorných orgánov, realizáciou ozdravných plánov, či sankcionovaním neplnenia dohôd.

Veriteľ bude mať na výber dve formy, a to fixný diskont alebo elektronickú aukciu. „Budeme sa pozerať iba na dlhy, ktoré vznikli do 31. decembra 2016 a predstavujú celkový objem 647 miliónov eur v nominálnej hodnote,“ informoval šéf rezortu.

„V roku 2017 sa predovšetkým uhradia záväzky po lehote splatnosti staršie ako dva roky. Ten princíp je: prvé kolo, staršie ako dva roky, nemusíte mať schválený ozdravný plán, ale musíte prejsť celou zmluvnou agendou. Všetky ďalšie oddlženia až po schválení ozdravných plánov,“ upozornil koncom júna Drucker.

Návrh prejde parlamentom

Ministerstvo bude uzatvárať mandátne zmluvy s nemocnicami, ktoré budú obsahovať dohodu o povinnom zriadení dozorných orgánov a ich kompetencií, predloženie ozdravného plánu a sankcionovanie jeho nedodržiavania. Nedodržiavanie ozdravných plánov bude mať za následok aktiváciu sankčných mechanizmov, pôjde o zmrazenie navyšovania miezd nad úroveň zákonom ustanoveného minima, nemožnosť čerpať ďalšie finančné prostriedky na oddlžovanie, inciácia zmeny štatutárneho orgánu, či pokuta za porušenie zmluvných podmienok.

Koncepciu oddlženia musí ešte odobriť parlament.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať