Novorodenecké oddelenia nemocníc dostali prístroje na liečbu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lidl_pristroje.jpg
Foto: Lidl

Všetkých 53 novorodeneckých zariadení na Slovensku, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, bude môcť nové prístroje využívať už začiatkom budúceho roka.

Novorodenecké oddelenia na Slovensku, ktoré umožňujú bezplatný pôrod, dostanú od spoločnosti Lidl set prístrojov na liečbu chorých novorodencov. Všetkých 53 nemocníc bude môcť nové prístroje využívať už začiatkom budúceho roka.

Prvý set v hodnote 19-tisíc eur dostala Neonatologická klinika Univerzitnej nemocnice Martin. Podľa jej prednostu Mirka Zibolena prístroje pomôžu pri liečbe novorodencov, ktorí majú krátkodobú poruchu popôrodnej adaptácie.

Zostava pozostáva z vyhrievaného lôžka, z prístroja, ktorý umožní pacienta liečiť kyslíkom a veľkým prietokom zmiešaného vzduchu a tiež z fototerapeutickej lampy, ktorá je určená na liečbu novorodeneckej žltačky, priblížil Zibolen.

Trojročná tradícia

Diskontný reťazec Lidl sa pri výbere prístrojov radil s odborníkmi.

„Pri rozhodovaní, ktorú z oblastí podporíme, sme sa práve s pánom profesorom Zibolanom radili, kde vieme pomôcť najviac a dospeli sme k tomu, že pomoc tým, ktorí si nevedia pomôcť sami, je najužitočnejšia. A práve preto sme sa rozhodli podporiť tých najmenších a to sú novorodenecké oddelenia vo všetkých nemocniciach na Slovensku, ktoré poskytujú bezplatný pôrod,“ povedal generálny riaditeľ Lidl Slovenská republika Matúš Gála.

Za tri roky venoval Lidl slovenským nemocniciam prístroje v hodnote takmer 2,5 milióna eur. V roku 2015 dostalo 14 nemocníc, ktoré pomáhajú najrizikovejším novorodencom, 34 život zachraňujúcich inkubátorov v hodnote 600-tisíc eur.

V roku 2016 sa reťazec rozhodol venovať všetkým slovenským pôrodniciam umožňujúcim bezplatný pôrod zostavu život zachraňujúcich prístrojov v celkovej hodnote takmer 850-tisíc eur.

Výhliadky detí sa zlepšili

Ročne sa na Slovensku narodí približne 55-tisíc detí, pričom takmer desatina z nich potrebuje bezprostredne po narodení medicínsku pomoc. Nová zostava prístrojov pomôže aj tým novorodencom, ktorí nie sú bezprostredne preložení do spádového vysoko špecializovaného neonatologického pracoviska.

„Treba si uvedomiť, že hranica životaschopnosti na Slovensku je dnes 24. týždeň tehotenstva, to znamená deti okolo 600 až 700 gramov. Dvadsať rokov dozadu takéto dieťa nemalo v našich podmienkach významnú šancu na prežitie,“ upozornil Zibolen. Dnes z detí, ktoré sa narodia s hmotnosťou pod tisíc gramov, reálne prežíva 70 až 80 percent.

Výhrevné lôžko je základným zariadením využívaným v starostlivosti o choré dieťa. Umožní udržanie jeho telesnej teploty počas liečby a je konštruované tak, aby mal personál dobrý prístup k pacientovi.

Dopĺňa ho moderný vysokoprietokový prístroj na podávanie zvlhčeného kyslíka, ktorým je možné dieťaťu zároveň aj pomôcť pri dýchaní. Kyslík je liek, ktorý má aj nežiaduce účinky a jeho presné dávkovanie je preto nevyhnutnosťou. Ide často o život zachraňujúci prístroj.

Mnohí z týchto pacientov majú aj novorodeneckú žltačku, ktorá v extrémnych prípadoch môže viesť až k poškodeniu mozgu novorodenca. „A práve na jej liečbu je určená fototerapeutická lampa, ktorá pôsobením svetla znižuje koncentráciu žlčového farbiva v krvi,“ uzavrel Zibolen.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UN Martin Univerzitná nemocnica Martin