Nová aplikácia pomôže pri záchrane života

Mobil_anonym.jpg
Foto: Pixabay.com
Aplikácia umožní spojiť sa so záchrankou jedným tlačidlom. Záchranári zároveň dostanú informácie o pacientovi rovno do systému.

Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby SR pripravilo a uviedlo do praxe novú mobilnú aplikáciu 155.sk. Aplikácia dokáže lokalizovať miesto, kde sa nachádza volajúci. Nepočujúcim ponúka možnosť zaslať núdzovú správu. Aplikácia je bezplatná a funguje pre celé územie SR.  Informovala o tom hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Aplikácia 155.sk pomôže v prípadoch, keď sa volajúci napríklad zraní v neznámom teréne či dopravnej nehode a nedokáže presne určiť, kde je, prípadne nemôže kvôli zdravotnému hendikepu rozprávať, alebo nepočuje.

Stačí podržať ikonu tlačidla na štyri sekundy a aplikácia spojí volajúceho s operátorom tiesňovej linky 155. Ten zároveň dostane v dátovej vete informácie o zdravotnom stave volajúceho a súradnice miesta, kde sa nachádza.

„Je to významná pomôcka na záchranu života pre ľudí, ktorí sa ocitnú bezprostredne v jeho ohrození. Stlačením jedného tlačidla si privolajú pomoc, spoja sa s operačným strediskom záchrannej zdravotnej služby a následne posádka záchrannej zdravotnej služby je k nim okamžite na ceste,“ uviedla ministerka zdravotníctva SR Andrea Kalavská.

„Pre operátorov tiesňovej linky 155 je hlavným benefitom to, že aplikácia je priamo prepojená so systémom, v ktorom pracujú. Operátor tak má potrebné informácie o pacientovi vopred, vidí ich a vie s nimi pracovať. Som rád, že vďaka moderným technológiám sa k pacientom dostane adekvátna pomoc rýchlejšie a efektívnejšie,“ povedal riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR Juraj Hrehorčák.

155.jpg

Ako to funguje

Aplikáciu je možné stiahnuť do dotykového telefónu na Google PlayApp Store.

Ihneď po stiahnutí je potrebné zadať telefónne číslo a potvrdiť aktivačný kód, ktorý je doručený v SMS. Na to, aby aplikácia splnila účel, je nutné povoliť prístup k polohe GPS, SMS a internetu a detailne vyplniť profil užívateľa s údajmi o zdravotnom stave.

„Operátor tiesňovej linky 155 tak dostane potrebné informácie, ak je volajúci napríklad cukrovkár, alergik, prípadne trpí vysokým krvným tlakom a pomôžu mu pri zhodnotení aktuálneho zdravotného stavu a vyslaní záchranárov,“ povedala Ľuboslava Pekárová, hlavná operátorka Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby SR.

Pri stiahnutí aplikácie je dôležité ďalej vyplniť údaje o kontaktnej osobe. Blízki volajúceho tak dostanú mailovú informáciu o tom, že kontaktoval tiesňovú linku 155.

Aplikácia 155.sk podporuje aj možnosť priamo volať Horskú záchrannú službu. V tomto prípade však tiesňová linka 155 kontaktovaná nie je.

Obsahuje manuál prvej pomoci, zoznam nemocníc a ďalšie čísla tiesňových liniek na území SR s možnosťou okamžitého spojenia.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom