Komora lekárov je pripravená rokovať s vládou o naliehavých problémoch zdravotníctva. Premiér im však neodpovedá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 89. schôdze
Premiér Eduard Heger (vpravo) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský. Foto: archívne, SITA/Jana Birošová.
  • aktualizované 16. septembra 2022, 16:39

Slovenská lekárska komora (SLK) je pripravená rokovať s predstaviteľmi vlády o koncepčných aj aktuálnych problémoch zdravotníctva. Zástupcovia komory opakovane žiadali premiéra o stretnutie, doteraz nedostali odpoveď. Pre agentúru SITA to potvrdila manažérka pre komunikáciu a médiá SLK Nancy Závodská.

Komora podľa Závodskej požaduje komplexné riešenie systému zdravotníctva. Svoju predstavu zverejnila ešte v júni tohto roka v Koncepcii zdravotníctva podľa SLK.

„Ministra zdravotníctva sme o našej koncepcii informovali ešte predtým, ako sme ju oficiálne predstavili verejnosti. Následne sme žiadali o ďalšie stretnutie, ktorého termín ešte nie je stanovený. Opakovane sme žiadali o stretnutie predsedu vlády, doteraz sme nedostali žiadnu odpoveď,“ informovala komora agentúru SITA.

Riešiť chcú aj energetickú krízu

Lekárska komora chce rokovať aj o aktuálnych problémoch, vrátane energetickej krízy.

„V tlačových vyhláseniach sme opakovane žiadali, aby štát riešil otázku vysokých cien energií, ktoré neúnosne zaťažujú poskytovateľov zdravotnej starostlivosti v nemocničnej aj ambulantnej sfére,“ vysvetlila Závodská. SLK verí, že sa nájdu konkrétne riešenia, pretože situácia v zdravotníctve už neznesie ďalší odklad.

K nejakým stretnutiam už došlo

Ministerstvo zdravotníctva je v úzkej komunikácii s predstaviteľmi SLK. Zástupcovia ministerstva sa s predstaviteľmi SLK stretli aj v uplynulých dňoch,“ reagovala na vyhlásenia SLK hovorkyňa rezortu zdravotníctva Petra Lániková.

„Termín stretnutia zástupcov SLK s ministrom zdravotníctva v tejto chvíli ešte nie je stanovený,“ potvrdila.

Nevyhnutné sú systémové zmeny

Slovenská lekárska komora je stavovskou organizáciou lekárov na Slovensku. Dlhodobo upozorňuje na nedostatočné ohodnotenie lekárov a podporuje požiadavky na zvyšovanie miezd zdravotníkov. Za systémovú zmenu, ktorá je pre rezort nevyhnutná, považuje úpravu nedostatočnej výšky platieb za poistencov štátu, obnovu nielen dvoch štátnych nemocníc, ako aj stabilizáciu siete ambulancií a počtu zdravotníkov.

Žiada tiež podporiť ambulancie v čase energetickej krízy, radikálne zmeniť vzdelávací systém, riešiť investičný dlh v zdravotníctve a spravodlivo nastaviť ceny za výkony zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nancy ZávodskáPetra Lániková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SRSLK Slovenská lekárska komora