Elektronické zdravotníctvo ako nová súčasť vzdelávacieho systému, podľa Dolinkovej to prispeje k skvalitneniu výučby budúcich lekárov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ezdravie
Foto: ilustračné, GettyImages
Tento článok pre vás načítala AI.

Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) bude vzdelávať budúcich lekárov v oblasti ezdravia.

Dohodli sa na tom zástupcovia centra a Lekárskej fakulty Univerzity Komenského. Obe strany podpísali memorandá, v ktorých sa zaviazali vzdelávať medikov v oblasti elektronického zdravotníctva, podieľať sa na ich edukácii v legislatíve, týkajúcej sa práv a povinností lekárov, ako aj spolupracovať pri rozvoji jedenástej revízie Medzinárodnej klasifikácie chorôb.

Elektronické zdravotníctvo

Na Lekárskej fakulte sa vďaka tomu rozšíri vzdelávací systém o elektronické zdravotníctvo. V prvej fáze to bude formou prednášok a seminárov, v prípade priaznivej odozvy sa bude ezdravie vyučovať ako samostatný predmet. Podľa ministerky zdravotníctva Zuzany Dolinkovej ide o krok k skvalitneniu vzdelávania budúcich lekárov.

Digitalizácia a odbyrokratizovanie zdravotníctva je veľkou výzvou, nakoľko bez kvalitných dát nie je možné zlepšovať systém v prospech pacienta,“ zdôraznila.

Chceme docieliť, aby študenti nevnímali elektronické zdravotníctvo ako záťaž, ale uľahčenie,“ doplnil v tejto súvislosti riaditeľ NCZI Pavol Vršanský.

Skvalitnenie výučby lekárov

Dekan Lekárskej fakulty Juraj Payer si od spolupráce sľubuje skvalitnenie výučby budúcich lekárov v oblasti využívania informačných technológií a technologických inovácií v medicínskej praxi.

Medici sa už počas štúdia budú môcť oboznamovať s niektorými pre nich dostupnými funkcionalitami elektronického zdravotníctva a následne s nimi efektívne pracovať, aj keď prídu do praxe,“ uzavrel.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj PayerZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie LF UK Lekárska fakulta Univerzity Komenského v BratislaveNárodné centrum zdravotníckych informácií