Dokedy budeme nosiť rúška? Experti vyslovili prvý odhad, tento rok ich dole nedáme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ilustračné foto: SITA (AP Photo/Jens Meyer)

Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Science by pandémia a opatrenia s ňou súvisiace mohli trvať najmenej do roku 2022.

Experti z Harvardovej univerzity vytvorili globálny model šírenia Covid-19, na základe ktorého prognózujú, že vírus sa zrejme po letných mesiacoch znova vynorí v plnej sile.

Predpovedajú ďalšiu vlnu koronavírusu, ktorá pravdepodobne udrie v zimných mesiacoch, ak teraz poľavíme v disciplíne. Scenár z Talianska či Španielska sa teda môže opakovať.

Ohniská šírenia môžu vznikať aj v roku 2024

Našou jedinou zbraňou v čase bez účinného lieku alebo vakcíny je iba sociálny odstup a dodržiavanie preventívnych opatrení.

Tiež nevylučujú, že epidemické ohniská nákazy budú vznikať ešte v roku 2024. Znamenalo by to, že vírus nebudeme mať pod kontrolou ani najbližšie roky. Ak si ľudstvo nevybuduje kolektívnu imunitu, infekciu pravdepodobne v dohľadnej dobe neporazíme.

Kolektívna imunita nemusí byť trvalá

Otázne je aj to, či bude mať imunita trvalý charakter, alebo bude len prechodná. Tým pádom by sme sa chorobou znova a znova mohli nakaziť, podobne ako chrípkou alebo nádchou.

Ako sa pre Theguardian.com vyjadrila holandská virologička Marion Koopmans, ktorá sa zaoberá výskumom protilátok, v prípade respiračného vírusu by bola trvalá imunita veľmi neobvyklým javom.

Predpoveď vyznieva alarmujúco najmä v období, kedy mnohé krajiny rozvoľňujú reštrikčné opatrenia. Vedci tvrdia, že do „normálu“ sa budeme vracať ešte dlho a keby sme obmedzenia prerušili príliš skoro, šírenie nákazy by sa nám mohlo vymknúť spod kontroly.

Najúčinnejším prostriedkom je podľa nich sociálny dištanc, čiže dodržiavanie odstupu na verejnosti a obmedzenie kontaktov, uvádza CNN.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať