Cukrovka sa omnoho častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí majú problém s alkoholom

Cukrovka, diabetes
Na Slovensku je v súčasnosti evidovaných asi 370-tisíc pacientov s cukrovkou a podľa odhadov ňou trpí ďalších 100 až 150-tisíc ľudí. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Každý piaty poistenec Dôvery sa lieči na vysoký krvný tlak. Medzi tými, ktorí majú problém s alkoholom, je to každý tretí. Podobné je to pri diabete.

Na cukrovku sa lieči v prepočte každý osemnásty poistenec Dôvery a každý jedenásty pacient s cukrovkou má aj problémy s pitím. Pri príležitostí Suchého februára o to informoval hovorca zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepiansky.

Mnohé chronické ochorenia

„Treba pritom brať do úvahy, že nie každý, kto má problém s alkoholom, sa aj lieči. To znamená, že chorých bude v populácii ešte viac,“ upozorňuje Marian Faktor, člen predstavenstva a riaditeľ úseku vzťahov s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti v Dôvere. Dlhodobé užívanie alkoholu môže zvýšiť aj riziko ďalších chronických ochorení.

„Patria medzi ne aj cirhóza pečene, problémy s pankreasom či neurologické komplikácie. U pacientov, ktorí mali vykázanú diagnózu súvisiacu s užívaním alkoholu, sa častejšie vyskytuje aj srdcové zlyhávanie, ischemická choroba srdca, cievna mozgová príhoda či infarkt ,“ upozorňuje Faktor.

Výzva Suchý február

„Abstinencia je prirodzená, oplatí sa ju aspoň na mesiac vyskúšať a urobiť niečo dôležité pre svoje telo, pre dušu, vzťahy i celú spoločnosť. Stojíme za každým odvážnym človekom v tejto potrebnej výzve,“ hovorí Marian Faktor o význame výzvy Suchý február. Odborníčka na duševné zdravie Monika Rusnáková upozorňuje, že nikto si nevyberá, že sa stane závislým.

„Niekedy je bolestivé byť len tak so sebou, a preto sa od seba odpájame. Skúsme sa aspoň na mesiac znovu pripojiť k sebe samým. Skúsme naozaj zažiť seba,“ dodala.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Marian FaktorMatej ŠtepianskýMonika Rusnáková
Firmy a inštitúcie Dôvera zdravotná poisťovňa