Antikoncepciu nebudú preplácať ako liek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Contraceptive pills 849413_1280.jpg
Foto: Pixabay.com

Opätovnú možnosť uchádzať sa o antikoncepciu ako liek hradený z verejného zdravotného poistenia presadzovali nezaradení poslanci Daniel Krajcer, Juraj Miškov, Jozef Kollár a Martin Chren.

Antikoncepciu nebudú môcť zdravotné poisťovne preplácať ako liek a zdravotnícku pomôcku. Parlament v utorok neschválil novelu zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov, zdravotníckych pomôcok a dietetických potravín, v ktorej opätovnú možnosť uchádzať sa o antikoncepciu ako liek hradený z verejného zdravotného poistenia presadzovali nezaradení poslanci Daniel Krajcer, Juraj Miškov, Jozef Kollár a Martin Chren.

„Navrhuje sa, aby zo zákona boli vypustené ustanovenia, na základe ktorých nie je v súčasnosti možné hradiť akúkoľvek antikoncepciu z verejného zdravotného poistenia. Ustanovenia, ktoré sa navrhujú vypustiť, vylučujú akúkoľvek možnosť úhrady antikoncepčných prostriedkov určených na prevenciu neželaného otehotnenia z verejného zdravotného poistenia a sú v rozpore s princípmi rovnosti a zákazu diskriminácie zaručenými v Ústave SR,“ argumentovali opoziční poslanci. Legislatíva je podľa nich v tejto časti aj v protiklade so záväzkami vyplývajúcimi z medzinárodných zmlúv o ľudských právach a základných slobodách, ktorými je Slovenská republika viazaná, ako aj s odporúčaniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Odvolávajú sa i na Výbor OSN pre odstránenie diskriminácie žien, ktorý dohliada na dodržiavanie Dohovoru o odstránení všetkých foriem diskriminácie žien. Podľa dohovoru by mali štáty ženám a mužom zabezpečiť rovnaké práva rozhodnúť sa slobodne a zodpovedne o počte a čase narodenia ich detí. Výbor v roku 2008 podľa skupiny okolo Juraja Miškova jasne poukázal na to, že služby v oblasti plánovaného rodičovstva, ktorých neoddeliteľnou súčasťou sú antikoncepčné prostriedky, na Slovensku zaostávajú za požiadavkami stanovenými v medzinárodných normách.

Slovenskú republiku výbor vyzval, aby „prijala opatrenia na zlepšenie prístupu žien a dospievajúcich dievčat k finančne dostupnej reprodukčnej zdravotnej starostlivosti a opatrenia na zlepšenie prístupu k informáciám a k finančne dostupným prostriedkom plánovaného rodičovstva“.

WHO podľa nezaradených poslancov opakovane poukazuje na zdravotné prínosy a nákladovú efektívnosť, ku ktorým vedie zlepšenie prístupu k bezplatnej alebo aspoň finančne dostupnej antikoncepcii. Z toho dôvodu Svetová zdravotnícka organizácia zaradila antikoncepčné prostriedky do svojho Modelového zoznamu esenciálnych liekov, ktorý predstavuje minimum nutné pre základný systém zdravotnej starostlivosti.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať