Vyrieši sa spor medzi USA a Ruskom o raketové systémy v Európe? Američania sa chcú dohodnúť pod jednou podmienkou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Joe Biden, Vladimir Putin
Foto: archívne, SITA/AP

Spojené štáty vyjadrili ochotu dohodnúť sa s Ruskom v spore o ich raketové systémy umiestnené v Európe, pokiaľ Rusko stiahne svojich vojakov z hraníc s Ukrajinou. Informoval o tom v stredu denník el País, ktorý sa odvoláva na uniknuté dokumenty. Obidva by mali byť písomnými odpoveďami na návrhy, ktoré Rusko adresovalo Spojeným štátom a NATO.

V prvom z nich Washington údajne Moskve navrhuje diskusiu o mechanizme transparentnosti, ktorý potvrdí, že na území Rumunska a Poľska, kde majú USA umiestnené svoje systémy protivzdušnej obrany, sa nenachádzajú riadené strely Tomahawk.

Podmienkou je, že Rusko ponúkne obdobnú transparentnosť vo vzťahu k dvom základniam pre pozemné strely na ruskom území, ktoré si vyberie americká strana. Dokument zdôrazňuje, že pokrok v týchto otázkach možno dosiahnuť iba v prostredí deeskalácie ruskej hrozby voči Ukrajine. Americké ministerstvo zahraničných vecí záležitosť odmietlo komentovať.

Text v druhom uniknutom dokumente podľa agentúry AP verne odráža skoršie vyjadrenia generálneho tajomníka organizácie Jensa Stoltenberga, ktorý vyjadril ochotu pracovať na opatreniach v záujme budovania dôvery pod podmienkou, že Rusko podnikne kroky na uvoľnenie napätia. NATO reagovalo, že k „údajným únikom informácií“ sa nevyjadruje.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jens Stoltenberg
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy