Vydražili oblečenie Princa z filmu Purpurový dážď

Prince
Smrť Princea šokovala hudobný svet. Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. júla (WebNoviny.sk) – Košeľa a motorkárska bunda, ktoré mal oblečené zosnulý americký hudobník a spevák Prince v snímke Purpurový dážď (1984), vydražili za 96-tisíc dolárov (v prepočte približne 86-tisíc eur) za kus. Kým za hodvábnu košeľu s volánovým golierom organizátori žiadali tritisíc dolárov, vyvolávaciu cenu druhého kusu oblečenia stanovili na dvojnásobok.

Počas kalifornskej aukcie vydražili za 17 920 dolárov (približne 16-tisíc eur) aj spevákove čižmy, ktoré nosil počas Lovesexy tour v rokoch 1988 až 1989. Nového majiteľa či majiteľku má aj náhrdelník z videoklipu k piesni Diamonds and Pearls, ktorý predali za 8320 dolárov (približne 7 470 eur). Bielu košeľu, ktorú spevák nosil počas turné Purple Rain v období 1984 až 1985, predali za 32-tisíc dolárov (približne 29-tisíc eur).

Prince

, celým menom Prince Rogers Nelson, sa narodil 7. júna 1958 v Minneapolise v muzikantskej rodine. Ako sedemročný sa začal učiť hrať na klavír, v 13 rokoch nasledovala gitara a o rok neskôr bicie. Interpret je považovaný za jedného z najväčších hudobných novátorov. Vo svojej tvorbe kombinoval množstvo žánrov ako funk, soul, rock, pop, džez alebo r’n’b. Debutoval v roku 1978 albumom For You. Odvtedy ponúkal nové nahrávky takmer každý rok, pričom vydal 39 štúdioviek. Svoj posledný album HITnRUN Phase Two vydal vlani v decembri. Medzi jeho úspešné single patria napríklad Purple Rain, 1999, When Doves Cry, Let’s Go Crazy, Raspberry Beret, Kiss, Sign O‘ The Times, Batdance, Gett Off, Cream či The Most Beautiful Girl In The World. Je tiež autorom hitu Nothing Compares 2 U, ktorý preslávila speváčka Sinéad O’Connor.

Na celom svete predal viac ako 100 miliónov kópií nahrávok, na konte má sedem cien Grammy, štyri MTV Video Music Awards, jeden Zlatý glóbus aj Oscara. V roku 2004 ho uviedli do Rock’n’rollovej siene slávy a podľa amerického magazínu Rolling Stone je 27. najlepším interpretom všetkých čias. Ako herec sa predstavil aj vo filmoch Pod višňovým mesiacom (1986) alebo Graffiti Bridge (1990). Dva razy sa oženil aj rozviedol. Zomrel tento rok 21. apríla vo veku 57 rokov na predávkovanie sa liekmi proti bolesti.

Informácie pochádzajú z webstránky www.theguardian.com a archívu agentúry SITA.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe PrinceSinéad O'Connor