Spoločnosť Meta oznámila, že bude trénovať svoje generatívne modely umelej inteligencie (AI) na verejných obsahoch a konverzáciách európskych používateľov s chatbotom Meta AI. Toto rozhodnutie predstavuje významný obrat od predchádzajúceho postoja vlastníka Facebooku a Instagramu, ktorý sa zdal byť opatrný voči prísnym reguláciám Európskej únie týkajúcim sa používania osobných údajov.
Spoločnosť Meta plánuje podmorský kábel spájajúci päť kontinentov
Používatelia v EÚ, ktorí využívajú platformy Meta, môžu odmietnuť použitie svojich dát na tréningové účely, uviedla spoločnosť. Zmeny sa nebudú týkať účtov používateľov mladších ako 18 rokov, ani súkromných správ používateľov s rodinou a priateľmi, dodal technologický gigant na sociálnych sieťach.
Prísne európske regulácie
Messenger WhatsApp zatiaľ nebude ovplyvnený týmito zmenami. Keď Meta AI prvýkrát spustila v EÚ, technologický gigant zdôrazňoval, že chatbot nebol trénovaný na dátach od európskych používateľov. Jeho uvedenie na kontinent bolo oneskorené o viac ako rok v dôsledku prekrývajúcich sa európskych regulácií týkajúcich sa nových technológií, vrátane Všeobecného nariadenia o ochrane údajov (GDPR), AI a digitálnych trhov.
Umelá inteligencia už dokáže čítať myšlienky: Nový algoritmus premieňa mozgové signály na text
Vývoj „veľkých jazykových modelov“ ako Meta AI vyžaduje obrovské množstvo dát, ktoré sú v Európskej únii prísne regulované, pokiaľ sa týkajú jednotlivých používateľov.
Umelá inteligencia ako priorita
AI je pre Meta, rovnako ako pre iné giganty zo Silicon Valley, obrovskou prioritou. Skupina plánuje tento rok investovať 60 až 65 miliárd dolárov, pričom veľká časť týchto prostriedkov pôjde do dátových centier, serverov a sieťovej infraštruktúry potrebnej na vývoj AI modelov.