Portál slovensko.sk je už v prevádzke, príčinu výpadku našli v železničnom tuneli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Slovensko.sk, portál, stránka
  • aktualizované 20. júla 2022, 12:37

Ústredný portál verejnej správy slovensko.sk je po neočakávanom výpadku opäť prístupný verejnosti. Prevádzku portálu obnovili v stredu dopoludnia po odstránení príčiny poruchy, ktorou bolo poškodenie optického kábla v železničnom tuneli.

„Išlo teda o závažnejšiu príčinu, na odstránení ktorej intenzívne pracovali celú noc viaceré subjekty,“ uviedla pre agentúru SITA Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES), ktorá portál verejnej správy prevádzkuje a spravuje.

Začali vyšetrovanie

Komunikačné služby vládnej siete Govnet podľa NASES boli úspešne obnovené ešte v utorok popoludní, problémom ostával portál slovensko.sk. V súvislosti s ním vykonávali už len posledné testy pred jeho opätovným uvedením do prevádzky pre verejnosť v stredu dopoludnia.

„Ako prišlo k poškodeniu, je momentálne predmetom vyšetrovania. Stanovisko k preventívnym opatreniam a záložným riešeniam je taktiež v riešení,“ dodala NASES.

Nový dizajn do troch rokov

Generálny riaditeľ NASES Pavel Karel v utorok informoval, že v súčasnosti prebieha modernizácia ústredného portálu verejnej správy.

„Portál je viac ako desať rokov starý, jeho kľúčové časti už nie sú podporované ani výrobcami komponentov, na ktorých bol postavený,“ uviedol. Dostupnosť a odozva aplikácie slovensko.sk na portáli podľa neho bude záležitosť ďalších projektov.

„V rámci Plánu obnovy a odolnosti a budúceho Programu Slovensko pripravujeme kompletný redizajn celého portálu,“ povedal Karel s tým, že konečná podoba portálu by mohla byť do troch rokov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Karel
Firmy a inštitúcie NASES Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby