Drobní roboti predstavujú revolučný prístup v liečbe rakoviny a plodnosti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drobní roboti predstavujú revolučný prístup v liečbe rakoviny a plodnosti
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

V posledných rokoch sme svedkami bezprecedentných pokrokov v medicíne, ktoré prinášajú zlepšenie prežitia rakoviny. No stále zostávajú niektoré formy nádorových ochorení, ktoré majú vysokú úmrtnosť. Univerzita v Toronte sa stala lídrom v tejto revolúcii vďaka pokročilému výskumu v oblasti nanorobotiky, ktorá môže poskytnúť nové, efektívnejšie metódy liečby u pacientov trpiacich na glioblastóm a iné závažné zdravotné problémy.

Zatiaľ čo chemoterapia je na začiatku účinná liečba rakoviny, pacienti si na ňu nakoniec vyvinú rezistenciu a pri glioblastóme sa to stane rýchlo,“ hovorí Yu Sun, zakladajúci riaditeľ Robotického inštitútu, ktorý vedie výskumný tím na Univerzite v Toronte zaoberajúci sa vývojom nanotechnológie.

Nano-skalpely a boj proti glioblastómu

Profesor Yu Sun a jeho tím vyvíjajú tzv. „nano-skalpely“, ktoré predstavujú potenciálny prielom v liečbe rakoviny. Tieto mikroskopické roboty majú schopnosť cielene identifikovať a ničiť rakovinové bunky, čím poskytujú alternatívu k tradičnej chemoterapii. Nano-skalpely fungujú na princípoch magnetických uhlíkových nanorúriek, ktoré sú potiahnuté protilátkami rozpoznávajúcimi rakovinové bunky. Po vstreknutí do tela pacienta tieto nanorúrky vyhľadávajú a priamo zasahujú rakovinové bunky.

Rúry generujú mechanický krútiaci moment, ktorý pôsobí na bunkové štruktúry, aby ich mechanicky narušil a spôsobil bunkovú smrť,“ hovorí Xian Wang, ktorý ukončil doktorát pod vedením Sun a na ktorého neskoršiu postdoktorandskú prácu dohliadali Huang a Sun v Torontskej nemocnici pre choré deti (SickKids). Wangova práca na vývoji magnetických nano-pinzetov bola stavebným kameňom pre nano-skalpely.

Osobná skúsenosť ako silná motivácia

Vedec Yu Sun čerpal motiváciu pre výskum i z osobnej skúsenosti. Kvôli rakovine stratil svoju matku a zažil tak utrpenie človeka bojujúceho s nádorovým ochorením a vedľajšie účinky chemoterapie z prvej ruky. Jeho cieľom je nájsť nové, efektívnejšie metódy liečby, ktoré by mohli poskytnúť nádej pacientom, pre ktorých tradičná liečba už nie je účinná. Tento osobný záväzok a túžba po zmene sú kľúčové hnacie sily jeho inovatívneho výskumu k medicínskemu prístupu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať