Porota hodnotila nielen kvalitu architektonického a urbanistického riešenia, ale aj prácu s denným svetlom, prísunom čerstvého vzduchu, hospodárením s energiami a celkový dosah na životné prostredie
Študenti architektúry vo svojich návrhoch v rámci súťaže Active House Award predstavili nový pohľad na architektúru budúcnosti. Úlohou bolo navrhnúť koncept stavby určenej na bývanie, ktorá prináša inovatívne riešenie a funguje v súlade s princípmi aktívneho domu. Ako agentúru SITA informovala Petra Liptajová z PR agentúry Key Communications, do súťaže sa prihlásilo 78 študentov z piatich vysokých škôl zo Slovenska a Českej republiky.
Organizátori rozdelili 3 800 eur
Najviac ocenení získali Slováci. Na treťom mieste sa umiestnili Lucia Blahová a Andrej Vojtko zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (STU). Druhé miesto obsadila Lucia Hrdlovičová, taktiež z STU. Na Slovensko putovala tiež cena poroty, ktorú získal Martin Horvát spolu s Matúšom Hornyákom z Technickej univerzity v Košiciach. Medzi súťažiacich rozdelili organizátori zo spoločnosti VELUX 3 800 eur.
Trojčlenná odborná porota hodnotila nielen kvalitu architektonického a urbanistického riešenia, ale aj prácu študentov s denným svetlom, prísunom čerstvého vzduchu, hospodárením s energiami a celkový dosah na životné prostredie.
Jedna z najťažších disciplín v architektúre
„Súťaž Active House Award dáva každoročne študentom vysokých škôl príležitosť zamyslieť sa nad návrhom stavieb rôzneho zamerania. Tento ročník potvrdil, že bývanie je jednou z najťažších disciplín v architektúre. Skĺbiť novú víziu, nový architektonický princíp s predstavou človeka o pohodlí, výhľade, súkromí a s ekonomickou rozvahou, nie je ľahká úloha. Videli sme množstvo zaujímavých myšlienok, ako by mohol vyzerá rozvoj bývania – bez urbanistického, environmentálneho alebo kultúrneho zaťaženia,“ povedala hlavná architektka spoločnosti VELUX Klára Bukolská.