Čiastočnú kvalifikáciu pedagogických zamestnancov neposkytujú len školy, tvrdí ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, SITA/Jozef Jakubčo.

BRATISLAVA 6. júna (WebNoviny.sk) – Pri získavaní čiastočnej kvalifikácie je podľa rezortu školstva štandardným riešením, že poskytovateľom je okrem školy aj iná akreditovaná vzdelávacia ustanovizeň. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré agentúre SITA zaslal odbor komunikácie rezortu školstva.

Organizácia riadená ministerstvom

V prípade kvalifikačného vzdelávania pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov je touto vzdelávacou ustanovizňou Metodicko-pedagogické centrum, ktoré je priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva.

„Metodicko-pedagogické centrum má dostatok skúseností z organizovania foriem kvalifikačného vzdelávania pedagogických zamestnancov už od roku 1996. Skutočnosť, že toto centrum je priamo riadenou organizáciou ministerstva školstva, je dôležitá aj pre dosiahnutie vysokej efektivity nákladov na kvalifikačné vzdelávanie, poskytované Metodicko-pedagogickým centrom,“ objasňuje rezort školstva.

List piatich dekanov

Ministerstvo tým reaguje na otvorený list piatich dekanov k zákonu o pedagogických a odborných zamestnancoch, ktorý zaslali v stredu ministerke školstva. Zdôrazňujú v ňom, že doplňujúce pedagogické štúdium a rozširujúce štúdium majú realizovať len vysoké školy, nie organizácia zriadená ministerstvom, ako je to v predmetnom zákone.

Dekani taktiež poukazujú na fakt, že Metodicko-pedagogické centrum by sa malo orientovať najmä na metodickú pomoc a na podporu učiteľom, nie na činnosti, ktoré primárne patria do portfólia vysokých škôl.

Riešenie vidia napríklad v podobe organizovania seminárov k inovovanému obsahu vzdelávania a učebným materiálom či prípravy otvorených hodín na výmenu praktických skúseností medzi učiteľmi.

Zákon vetoval aj prezident

Zákon o pedagogických a odborných zamestnancoch schválil parlament 2. apríla. Prezident ho vetoval s tým, že zákon nemá potrebnú kvalitu na to, aby sa stal funkčnou súčasťou vyváženého a stabilného právneho poriadku. Zákonodarcovia prelomili veto prezidenta 10. mája.

Podľa ministerstva školstva sa zákonom mení kreditový systém či prístup k atestáciám. Vychovávateľom sa tiež znížia úväzky o dve hodiny týždenne, posilní sa kariérové poradenstvo a zavedú sa opatrenia na ochranu učiteľov pred sociálno-patologickým správaním.

Proti zákonu protestovali desiatky učiteľov. Od 29. apríla do 7. mája každý deň hodinu stáli pred parlamentom. Zákon totiž podľa nich okliešťuje kreditový systém, ďalšie vzdelávanie učiteľa a je v rozpore so zákonom o celoživotnom vzdelávaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martina Lubyová
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR