Všetky súdne pojednávania sa budú nahrávať

Kladivko
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 3. novembra (WEBNOVINY) – Švajčiarska konfederácia pomôže ministerstvu spravodlivosti s transparentnosťou slovenského súdnictva.

Projekt rezortu spravodlivosti, na ktorý získal 3,1 milióna eur zo Švajčiarskeho finančného mechanizmu, umožní nahrávanie všetkých súdnych pojednávaní, zavedenie elektronického súdneho spisu a elektronického denníka znalca. Implementovaný by mal byť do dvoch rokov.

“Predovšetkým elektronický súdny spis je projekt, ktorý môže významnou mierou zrýchliť súdne konania a odbúrať administratívu na súdoch. Nahrávanie súdnych pojednávaní zas môže významnou mierou zvýšiť transparentnosť a právnu istotu účastníkov súdnych pojednávaní,” povedala po podpise príslušných zmlúv k projektu ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (SDKÚ-DS).

Verejná forma kontroly

Účastníci konania budú môcť odísť z pojednávacej miestnosti a k dispozícii budú mať nahrávku konania, čo vyrieši mnohé spory a námietky. Podľa Žitňanskej sa tým vytvorí aj určitá forma kontroly vedenia súdneho pojednávania.

“Ide o nástroj, ktorý naozaj zvýši transparentnosť súdnych konaní, samotných pojednávaní a zároveň dáva všetkým zúčastneným, sudcom aj účastníkom konania nástroj, o ktorý sa môžu ďalej oprieť. Účastníkom konania prináša aj vyššiu mieru právnej istoty,” uviedla. Za švajčiarsku stranu dokumenty podpisoval veľvyslanec Švajčiarskej konfederácie Christian Fotsch. Uviedol, že je rád, že zmeny v slovenskej justícii môže Švajčiarsko podporiť nielen morálne, ale finančne.

Projekt sa skladá z dvoch častí

Projekt Rozvoj a technologická inovácia súdno-trestnej a súdno-civilnej agendy Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky sa skladá z dvoch častí. Prvá vytvára technické predpoklady pre zavedenie elektronického súdneho spisu a v rámci druhej má byť zabezpečené nahrávanie všetkých súdnych pojednávaní.
Sudca

Postupne by tak malo byť na Slovensku plne vybavených 646 pojednávacích miestností na všetkých okresných a krajských súdoch nahrávacími zariadeniami.

Nahrávané by mali byť všetky pojednávania a audiozáznam pojednávania by mal byť súčasťou súdneho spisu.

V súčasnosti je príslušnou technikou vybavená len približne šestina pojednávacích miestností, väčšinou sa však nahrávajú len špecifické trestné pojednávania.

Priebeh všetkých pojednávaní sa zachytáva len do zápisnice, ide však o skrátenú formu bez doslovného zápisu, čo s odstupom času spôsobuje v mnohých prípadoch pochybnosti o priebehu pojednávania či podozrenia z netransparentného postupu.

Som rád, že práve taký projekt sa bude v najbližších 20 mesiacoch realizovať,” povedal vedúci Úradu vlády SR Viktor Nižňanský. Úrad vlády je v pozícii národného kontaktného bodu a má teda zodpovednosť za realizáciu projektu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáViktor Nižňanský