Priemyselná produkcia klesla, kľúčová výroba automobilov vykázala zatiaľ najvyšší prepad od vlaňajška

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PRIEMYSEL: Závod Kia v Tepličke nad Váhom
Foto: SITA/Radim Ziman
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 10. januára, 14:48

Priemyselná produkcia v novembri medziročne klesla o 1,9 %. Bol to siedmy mesiac počas vlaňajška, kedy priemysel podal nižší výkon ako v rovnakom mesiaci roka 2022.

Vývoj v štruktúrach priemyslu bol podľa Štatistického úradu SR naďalej rozkolísaný. Celkovo z pätnástich sledovaných odvetví medziročne nižší výkon zaznamenalo osem.

Najväčší prepad mala výroba automobilov

Výroba dopravných prostriedkov po troch mesiacoch medziročného rastu klesla o 7,1 % a najviac tak ovplyvnila novembrový výsledok celého priemyslu. K výsledku prispel aj vyše štvrtinový pokles produkcie vo výrobe počítačových výrobkov a tiež 6 % medziročné zníženie vo výrobe z gumy a plastu. Pokles na úrovni 9,8 % zaznamenala aj ostatná výroba a inštalácia strojov.

Priemysel pred hlbším prepadom chránili dynamicky sa rozvíjajúce odvetvia. Najmä rast vo výrobe elektrických zariadení o 11,4 %. Potom aj o 8,2 % medziročne vyššia výroba kovov a tiež mierny rast vo výrobe strojov o 4,6 %.

Riziká ostávajú zvýšené

„Výsledky tak zatiaľ nepotvrdili pozitívne očakávania slovenských priemyselníkov o budúcej produkcii. Hoci indikátor dôvery v priemysle rástol aj v decembri, zvýšenú rozkolísanosť možno naďalej očakávať aj v nasledujúcich mesiacoch,“ skonštatoval analytik Slovenskej sporiteľne Marián Kočiš.

Kľúčovým ostáva podľa neho vývoj u našich zahraničných partnerov a celkové ďalšie oživenie na strane dopytu doma a v zahraničí.

„Trvalejšie a stabilnejšie oživenie slovenského priemyslu očakávame spolu s oživením u našich zahraničných obchodných partnerov v druhej polovici roka 2024. Naďalej však platí, že rizika ostávajú zvýšené najmä kvôli neistote v globálnom prostredí,“ dodal Kočiš.

Výhľad priemyslu nie je optimistický

Ako uviedol analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák, vojna na Ukrajine a aj efekty uťahovania menových podmienok na viacerých významných exportných trhoch slovenských priemyselníkov by mali stále nahlodávať kondíciu viacerých odvetví slovenského priemyslu.

„Výhľad priemyslu na nadchádzajúce mesiace teda naďalej nie je optimistický,“ povedal Koršňák. Pozvoľna zlepšujúca sa dôvera v priemysle, najmä v zložke očakávanej produkcie, však podľa neho naznačuje, že jeho prepady by sa mohli aspoň zmierňovať.

„Počas tohto roka by priemysel mohol konečne ťažiť aj z pomaly sa zotavujúceho externého dopytu. Jeho rast však bude stále relatívne tlmený, výrazne pod dlhodobým priemerom,“ doplnil Koršňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KoršňákMarián Kočiš
Firmy a inštitúcie Slovenská sporiteľňaŠtatistický úrad Slovenskej republikyUniCredit Bank