Mlynári vyzývajú na kontrolu múky z Ukrajiny, pre vojnový konflikt sa do EÚ dostáva otáznymi spôsobmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ukrajina, pšenica
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Slovenskí mlynári vyzývajú agrorezort, aby pristúpil k bezodkladnej kontrole múky, ktorá sa dováža na Slovensko. Kvôli neprehľadnej situácii pre konflikt na Ukrajine sa na spoločný trh Európskej únie (EÚ) dostáva otáznymi spôsobmi ukrajinská múka. Na Slovensko smerovalo 2 290 ton, čím sa stalo top spotrebiteľom ukrajinskej múky. Informoval o tom v tlačovej správe zo Slovenskej spoločnosti mlynárov generálny sekretár Milan Lapšanský.

Múka určená pre hladujúce krajiny

Podľa Lapšanského by si mal štát uvedomiť, že Ukrajina je jedným z najväčších producentov pšenice na svete a významným producentom múky a preto je potrebné, aby múka určená pre hladujúce krajiny severnej Afriky neskončila na území EÚ. Okrem toho by mal zabezpečiť, aby neboli ovplyvnené slovenské mlyny, ktoré zabezpečujú spracovanie slovenskej pšenice.

Vyzývame preto agrorezort a ministra Vlčana, aby v tejto veci predstavil kroky, ktoré ochránia slovenských spotrebiteľov aj slovenských spracovateľov. Mlynársko-pekárska vertikála je jednou z posledných kompletných potravinových vertikál v krajine, zabezpečujúca prácu viac ako 15 000 ľuďom,“ zdôraznil Milan Lapšanský.

Produkcia vzrástla o 14 percent

Produkcia múky najväčšími ukrajinskými producentami na Ukrajine v roku 2022 napriek vojne medziročne vzrástla o 14 %. Slovenské štátne orgány kontrolujú dovážanú ukrajinskú pšenicu, zatiaľ bez väčších nálezov. Dovážané finalizované produkty ako je napríklad múka či ďalšie, však ministerstvo pod vedením Samuela Vlčana úplne odignorovalo,“ povedal Milan Lapšanský.

Na Ukrajine sa v minulom roku vyrobilo 592-tisíc ton múky, čo je o 81-tisíc ton viac ako v roku 2021. Na trh EÚ smerovalo takmer 38 percent vyvážanej múky, pričom aj na iné trhy pre vojnovú situáciu neustále putuje väčšina produkcie práve cez krajiny EÚ.

Najväčšia časť ukrajinskej múky smerovala do Moldavska a to takmer 22-tisíc ton, Poľska 9 510 ton a do Palestíny 8 350 ton.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Lapšanský
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaSlovenská spoločnosť mlynárov